Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 314 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

57 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

65 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

192 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Już po świętach, ale fiskus pamięta o prezentach
KS
http://sxc.hu/
HILLS LTS S.A.

Już po świętach, ale fiskus pamięta o prezentach

Podziel się tym artykułem:   

Po okresie świątecznym i noworocznym, co do zasady każdy wraca do szarej rzeczywistości.

Dlatego też to najlepszy okres żeby przeanalizować na spokojnie jakie prezenty w okresie świątecznym otrzymaliśmy, ponieważ dla urzędu skarbowego każdy prezent jest darowizną.

Należy pamiętać, iż w przypadku bardzo drogich prezentów po stronie obdarowanego może powstać obowiązek podatkowy. Dla urzędu skarbowego, każde bezpłatne przysporzenie majątkowe, również polegające na nieodpłatnym przekazaniu/podarowaniu ruchomości w świątecznym opakowaniu podlega przepisom/rygorom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jednakże nie każda darowizna podlega opodatkowaniu. Od tego czy obdarowany będzie zobowiązany do zapłaty podatku od darowizny, zależy przede wszystkim wartości prezentu/darowizny, a także w której grupie podatkowej znalazł się obdarowany. Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadku i darowizn (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) wartość darowizn zwolnionych od podatku zależy co do zasady od tego do której grupy podatkowej należy obdarowany. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 14 ust 3 Ustawy „do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
1) do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
3) do grupy III – innych nabywców”.

Obowiązek podatkowy powstaje, jeżeli łączna wartość prezentów/darowizn w ciągu ostatnich 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie przekroczy:
1) 9 637 zł - jeżeli obdarowanym jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
2) 7 276 zł - jeżeli obdarowanym jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
3) 4 902 zł - jeżeli obdarowanym jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z art. 4a ust 1 pkt. 1 omawianej Ustawy „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, (…),” tj. m.in. przy nabyciu w drodze darowizny. Jest tzw. grupa „0”. Powyższy przepis należy ocenić bardzo korzystnie, nie tylko ze względu na nieopodatkowanie darowizn pomiędzy najbliższymi członkami rodziny, ale w szczególności na nieopodatkowanie sukcesji międzypokoleniowej. Należy zwrócić uwagę, iż duża część państw nie ma aż tak korzystnych przepisów, należy jedynie pamiętać o notyfikacji zdarzenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według następujących skal:


Marcin Zadrożny
Aplikant adwokacki
HILLS LTS S.A.

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl