Już jutro bezpłatny dzień porad adwokackich - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika
Już jutro bezpłatny dzień porad adwokackich
KS
http://sxc.hu/
Naczelna Rada Adwokacka

Już jutro bezpłatny dzień porad adwokackich

Podziel się tym artykułem:   

Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej nadal nie posiada uregulowań ustawowych dotyczących bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej dla najuboższych.  

Lukę tę od 2009 roku starają się wypełniać adwokaci, którzy podczas ogólnopolskiej akcji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich udzielają tysiącom osób pomocy prawnej. 7 września rusza siódma edycja tej inicjatywy.

- Bez wahania mogę stwierdzić, że w pomoc pro bono na co dzień zaangażowany jest każdy jeden adwokat. To jest taki nasz niepisany kodeks honorowy. Niemniej to nie zwalnia państwa polskiego od uregulowania kwestii pomocy prawnej z urzędu dla najuboższych na etapie przedsądowym. Gdyby taka pomoc była zapewniona, z pewnością odciążyło by to sądy, bowiem wiele spraw rozwiązanych na początku nie wymagałoby interwencji sądu. – uważa adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

W tegorocznej akcji udział weźmie 900 adwokatów i aplikantów adwokackich. Adresy, pod którymi w godzinach od 9.00 do 15.00 będzie można uzyskać pomoc prawną, znajdują się na stronie www.adwokatura.pl.

Wyjątkowo dzień wcześniej akcję przeprowadzi Izba Adwokacka w Katowicach. Śląscy adwokaci będą udzielać porad prawnych 6 września w godzinach od 13.00 do 18.00.

Przy okazji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich adwokaci alarmują również o uregulowanie kwestii podatkowych związanych z udzielaniem bezpłatnych porad prawnych. Od uzyskanej bezpłatnej porady prawnej na obywatelach ciąży obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, z kolei prawnik musi odprowadzić podatek VAT. Od obowiązków tych istnieją odstępstwa, ale ich interpretacja nie jest jednoznaczna.

- Jednodniowa akcja NRA pozwala tysiącom Polaków na uzyskanie rzetelnej porady, udzielanej przez adwokatów. Dlatego tym bardziej niezrozumiałym jest brak reakcji ministerstwa na apele o systemową regulację prawa podatkowego w zakresie porad pro bono. Najwidoczniej ustawodawcy nie zależy na ułatwieniu ubogim obywatelom dostępu do profesjonalnej konsultacji prawnej na etapie przedsądowym – wyjaśnia adw. Magdalena Fertak, wiceprzewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy NRA.

Akcja Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich cieszy się wielką popularnością. Adwokaci i aplikanci najczęściej otrzymują pytania o sprawy z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego, majątkowego, z zakresu ubezpieczeń i prawa pracy.

Osoby zainteresowane poradami powinny przynieść ze sobą jak najdokładniejszą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów) co pozwoli na uzyskanie pełniejszej porady.

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym artykułem: