Już jutro bezpłatny dzień porad adwokackich
http://sxc.hu/
Naczelna Rada Adwokacka

Już jutro bezpłatny dzień porad adwokackich

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Lukę tę od 2009 roku starają się wypełniać adwokaci, którzy podczas ogólnopolskiej akcji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich udzielają tysiącom osób pomocy prawnej. 7 września rusza siódma edycja tej inicjatywy.

- Bez wahania mogę stwierdzić, że w pomoc pro bono na co dzień zaangażowany jest każdy jeden adwokat. To jest taki nasz niepisany kodeks honorowy. Niemniej to nie zwalnia państwa polskiego od uregulowania kwestii pomocy prawnej z urzędu dla najuboższych na etapie przedsądowym. Gdyby taka pomoc była zapewniona, z pewnością odciążyło by to sądy, bowiem wiele spraw rozwiązanych na początku nie wymagałoby interwencji sądu. – uważa adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

W tegorocznej akcji udział weźmie 900 adwokatów i aplikantów adwokackich. Adresy, pod którymi w godzinach od 9.00 do 15.00 będzie można uzyskać pomoc prawną, znajdują się na stronie adwokatura.pl

Wyjątkowo dzień wcześniej akcję przeprowadzi Izba Adwokacka w Katowicach. Śląscy adwokaci będą udzielać porad prawnych 6 września w godzinach od 13.00 do 18.00.

Przy okazji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich adwokaci alarmują również o uregulowanie kwestii podatkowych związanych z udzielaniem bezpłatnych porad prawnych. Od uzyskanej bezpłatnej porady prawnej na obywatelach ciąży obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, z kolei prawnik musi odprowadzić podatek VAT. Od obowiązków tych istnieją odstępstwa, ale ich interpretacja nie jest jednoznaczna.

- Jednodniowa akcja NRA pozwala tysiącom Polaków na uzyskanie rzetelnej porady, udzielanej przez adwokatów. Dlatego tym bardziej niezrozumiałym jest brak reakcji ministerstwa na apele o systemową regulację prawa podatkowego w zakresie porad pro bono. Najwidoczniej ustawodawcy nie zależy na ułatwieniu ubogim obywatelom dostępu do profesjonalnej konsultacji prawnej na etapie przedsądowym – wyjaśnia adw. Magdalena Fertak, wiceprzewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy NRA.

Akcja Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich cieszy się wielką popularnością. Adwokaci i aplikanci najczęściej otrzymują pytania o sprawy z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego, majątkowego, z zakresu ubezpieczeń i prawa pracy.

Osoby zainteresowane poradami powinny przynieść ze sobą jak najdokładniejszą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów) co pozwoli na uzyskanie pełniejszej porady.

 

 

 

 

 

 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Radca prawny czy adwokat – do kogo zwrócić się o pomoc?