Jeździsz autem służbowym? Sprawdź ile zapłacisz
http://sxc.hu/
Flotis.pl, HLB.pl

Jeździsz autem służbowym? Sprawdź ile zapłacisz

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Firmy pozwalające pracownikom na korzystanie z aut służbowych do celów prywatnych czekają dodatkowe koszty. Kto ostatecznie powinien je pokryć – pracownik czy pracodawca?

Z opłatami czy bez?

Udostępniając pracownikowi samochód służbowy do celów prywatnych, najkorzystniej jest już na początku określić dokładne zasady jego użytkowania, gdyż pozwala to uniknąć w przyszłości wielu nieporozumień. W tym celu warto ustalić regulamin używania pojazdu zawierający informacje dotyczące rozliczania kosztów użytkowania samochodów służbowych, systemu nagród i kar. Warto także zaznaczyć, iż dając możliwość korzystania z auta firmowego w celach prywatnych, pracodawca musi zadecydować czy będzie to robił nieodpłatnie czy też pracownik zostanie zobowiązany do regulowania kosztów poniesionych z tego tytułu. Decyzja ta ma kluczowe znaczenie dla finansów przedsiębiorstwa, ponieważ udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego w celach prywatnych powoduje, iż po stronie pracownika powstaje przychód z nieodpłatnego świadczenia. – Pracodawca jako płatnik podatku PIT powinien doliczyć wartość tego świadczenia do przychodu pracownika ze stosunku pracy – wyjaśnia Paweł Wiśniewski, ekspert z firmy doradczej HLB Sarnowski & Wiśniewski. – W przypadku konieczności wnoszenia opłat za użytkowanie auta w celach prywatnych, najprostszą metodą na uregulowanie wspominanej kwestii jest zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy cywilnoprawnej, w której z góry zostaną określone wysokości opłat – dodaje Paweł Wiśniewski. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla pracodawcy – pozwala doprecyzować zarówno zasady wykorzystywania pojazdu, jak i rozliczenie związanych z tym kosztów.

Jak kontrolować?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na kontrolowanie auta firmowego jest monitoring pojazdu. Usługa ta oprócz możliwości sprawdzenia liczby przejechany kilometrów posiadają wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym fleet managerowie są w stanie sprawnie zarządzać powierzoną im flotą. Co ważne, do dyspozycji otrzymują systemy pozwalające na analizę wielu aspektów związanych z użytkowaniem samochodów, a to z kolei pozwala na optymalizację kosztów ponoszonych na samochody służbowe. – Dysponując odpowiednim systemem do zarządzania flotą, fleet manager zyskuje możliwość optymalizacji kosztów użytkowania pojazdów czy też zmniejszenia zużycia paliwa,  chociażby przez kontrolę wykorzystania pojazdów służbowych w celach prywatnych, a to przekłada się na realne oszczędności dla firmy – mówi Małgorzata Słodownik, manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl.

Dodatkowe opłaty

Aby zminimalizować koszty związane z wykorzystaniem przez pracowników służbowych aut w celach prywatnych, pracodawca może udostępnić auto za świadczenie w naturze, które wchodzi w skład wynagrodzenia pracownika. W tym przypadku powinno być ono uznane jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu, a jego wartość wliczona do podstawy składki ZUS – wyjaśnia Dariusz Sarnowski, ekspert z firmy doradczej HLB Sarnowski & Wiśniewski. Jeśli jednak ustalona zostanie odpłatność za wykorzystywanie samochodu służbowego w celach prywatnych, nie ma podstaw do określenia przychodu pracownika. W zaistniałej sytuacji można uniknąć opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz obciążenia składkami na ubezpieczenie społeczne.

Nadchodzą zmiany

Zgodnie z przygotowywanym przez Ministerstwo Gospodarki projektem ustawy, zmianie mają ulec przepisy dotyczące rozliczania pracowników z wykorzystywania aut służbowych w celach prywatnych. Po wprowadzeniu zmian pracownik będzie zobowiązany do zapłaty podatku w wysokości 45 zł miesięcznie, zakładając, że w ciągu miesiąca pokonuje samochodem ok. 300 km,  stawka kilometrowa wynosi niecałe 84 gr, a pojemności silnika auta powyżej 900 cm3. W przypadku pojazdów o pojemności powyżej 2000 cm3 stawka ta będzie 2-krotnie większa i wyniesie 90 zł.

Ułatwienie sposobu rozliczania ma być krokiem w stronę zmniejszenia szarej strefy powstałej w wyniku skomplikowanych zasad, a także zwiększenia budżetu państwa (szacuje się, że w Polsce jest użytkowanych 800 tys. samochodów służbowych). Warto podkreślić, że zapowiadane zmiany nie mają na celu wprowadzenia nowego podatku, ale uproszczenie dotychczasowych przepisów.

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od przychodu z prywatnego użytkowania auta służbowego nalicza się i opłaca z dołu