Jest nadzieja na przekazywanie przez sprzedawców i dystrybutorów żywności potrzebującym bez VAT - Prosta strona podatków
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika
Jest nadzieja na przekazywanie przez sprzedawców i...
KS
http://sxc.hu/
bankizywnosci.pl

Jest nadzieja na przekazywanie przez sprzedawców i dystrybutorów żywności potrzebującym bez VAT

Podziel się tym artykułem:   

Zwolnienie z podatku dystrybutorów żywności, którzy chcą przekazać darowizny na rzecz potrzebujących jest coraz bardziej realne!

Natomiast Banki Żywności już teraz zachęcają, restauratorów, dystrybutorów i importerów żywności do przekazywania darowizn żywnościowych na rzecz potrzebujących.

Równe prawo dla producentów i dystrybutorów żywności 

Znane są przypadki przedsiębiorców, którzy zamiast wyrzucać dobrą żywność, chcieli przekazać ją potrzebującym. Nie zawsze kończyło się to szczęśliwie. Podatki od darowizn żywnościowych mogły skutecznie zniechęcić do dobroczynności. 

Od 2009 roku producenci żywności nie muszą już odprowadzać podatku od darowizn żywnościowych, np. piekarnie, mogą robić to bez ponoszenia kosztów opodatkowania. Przepisy są jednak, nadal niekorzystne dla dystrybutorów żywności, czyli np. dla sklepów sprzedających pieczywo. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja się zmieni. 

 23 lipca, br. Sejmowa Komisja Finansów przyjęła poprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Poprawka ta zwalnia z płacenia podatku VAT od darowizn żywnościowych na rzecz organizacji pożytku publicznego wszystkich - to jest producentów i dystrybutorów! W sierpniu poprawka będzie poddana głosowaniu w Sejmie.

Uwolniona wola pomagania 

Dzisiaj, zgodnie z art. 43 ust. dnia 11.03.2004r. pkt 16 ustawy o VAT poz  poz. 1054 z późn. zm., ulga podatkowa dotyczy wyłącznie producentów żywności. Według nowelizacji także to ograniczenie ma zniknąć. Otwiera to drogę wielu nowym, potencjalnym darczyńcom chętnym do przekazywania żywności organizacjom pożytku publicznego – takim jak Banki Żywności, na rzecz potrzebujących. W sytuacji sprzyjających przepisów wystarczy, że wśród przedsiębiorców pojawi się chęć i wola do pomagania. 

Pełnowartościowy produkt w uszkodzonym opakowaniu, nie powinien się marnować 

Jeśli nowelizacja zostanie ostatecznie przyjęta dystrybutorzy, hurtownicy, importerzy, a także restauratorzy i firmy cateringowe będą mogli przekazywać do Banków Żywności, bez dodatkowego opodatkowania, produkty spożywcze. Zarówno małe osiedlowe sklepiki, jak i sieciowe supermarkety, od tego momentu będą mogły oddać do Banku Żywności pełnowartościowe produkty, w terminie ważności do spożycia, których nie są w stanie sprzedać, bo np. mają uszkodzone opakowania lub są to lekko poobijane owoce i warzywa.

Żywność, bez obawy o ponoszenie kosztów opodatkowania, będą mogły przekazywać także restauracje oraz firmy cateringowe oraz importerzy, którzy dostarczają do Polski produkty spożywcze np. owoce cytrusowe przypływające statkami. Żywność ta nie będzie już musiała się marnować, że względu na niekorzystne przepisy. Według wiedzy Federacji Polskich Banków Żywności w sieciach handlowych rocznie marnuje się nawet kilkaset ton dobrych produktów. 

Banki Żywności już dziś zapraszają sklepy, restauracje i importerów do przekazywania żywności 

Zapotrzebowanie na żywność jest bardzo duże. Według najnowszych danych GUS, w 2012 roku w Polsce 6,7% czyli 2,5 miliona osób żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. W 2012 roku, Banki Żywności dotarły z pomocą żywnościową do 1, 5 miliona potrzebujących.

Wcześniej Podatnik.info wielokrotnie informował o nagminnym wyrzucaniu przez sprzedawców i dystrybutorów żywności, zamiast przekazać ją biednym. Nasza redakcja wyraża wielkie zadowolenie z faktu, że powyższy problem może zostać w końcu skutecznie rozwiązany.

 

Podziel się tym artykułem: