
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Brak dochodu a ulga na dziecko 2020 – kiedy można ubiegać się o ulgę?
- Zidentyfikowaliśmy 20 najdotkliwszych dla przedsiębiorców i pracowników barier regulacyjnych, które utrudniają funkcjonowanie na jednolitym rynku. W najbliższym czasie chcemy je wyeliminować – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Forum Jednolitego Rynku (Single Market Forum - SIMFO).
Spotkanie przedstawicieli unijnej administracji i biznesu odbyło się 3 października 2011 r. w Krakowie.
Ograniczenie biurokracji
- Musimy ograniczać ilość przepisów, upraszczać prawo i tworzyć w ten sposób jak najlepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – podkreślił wicepremier Pawlak. Przypomniał, że kwietniowy komunikat Komisji Europejskiej Single Market Act zawiera zestaw 12 konkretnych działań, które złagodzą skutki kryzysu odczuwalne przez obywateli i unijnych przedsiębiorców. - Chcemy przyspieszyć prace legislacyjne dotyczące 12 „dźwigni” rynku wewnętrznego, tak aby potrzebne akty prawne zostały przyjęte już w trakcie prezydencji duńskiej i cypryjskiej w 2012 r. – zapowiedział.
Jednolity patent
Wicepremier Pawlak zaznaczył, że priorytetem polskiej prezydencji, w kwestii eliminowania barier na wspólnym rynku, jest utworzenie jednolitego patentu wraz z jednolitym sądem patentowym. - Brak wspólnego systemu w tej dziedzinie oraz wysokie koszty uzyskania ochrony wynalazków hamują rozwój innowacyjności małych i średnich firm – ocenił. – Dlatego też dążymy m.in. do zredukowania tych kosztów o 20 proc. – zapowiedział. Dodał, że polska prezydencja będzie starała się utrzymać dotychczasowe silne zaangażowanie polityczne państw członkowskich i zaawansowanie prac w tym kierunku.
Konkursy ograniczają biurokrację
Szef resortu gospodarki zwrócił uwagę, że identyfikacji barier na rynku wewnętrznym służyły również konkursy „Tell us your story” oraz „Unia bez barier”. – Cieszę się, że tak wielu młodych ludzi, z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem podchodzi do problematyki integracji europejskiej i wiąże nadzieje z rozwojem jednolitego rynku – powiedział wręczając laureatom nagrody.
Wspólne usuwanie barier
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podkreślił, że Forum Jednolitego Rynku zorganizowane przez trzy unijne instytucje Radę UE, Komisję i Parlament Europejski pokazuje, że Unia jest otwarta na dyskusję z obywatelami i przedsiębiorcami. - Tworzymy europejską przestrzeń obywatelską, która jest platformą debaty i porozumienia – powiedział. – Dzięki temu możemy skutecznie identyfikować i usuwać bariery na wspólnym rynku – dodał.
Z kolei komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier przypomniał wprowadzone w ostatnich 20 latach udogodnienia. – Dziś mamy różnorodność produktów, usług i cen oraz otwarty rynek pracy – powiedział. W jego opinii gospodarka europejska może być bardziej konkurencyjna na arenie międzynarodowej, jeśli bardziej rozwinie produkcję i przemysł. – To ambitny cel, który jednak możemy osiągnąć, konstruując wspólnie z przedsiębiorcami i obywatelami proaktywne prawo w Unii – przekonywał.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki