Jedna nieruchomość to za mało
sxc.hu
Skarbiec.biz

Jedna nieruchomość to za mało

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Trend kupowania wakacyjnych nieruchomości dotarł do Polski. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że bardziej opłacalny jest zakup wakacyjnej nieruchomości, niż inwestowanie każdego roku w wyjazd urlopowy. Kupno nieruchomości, zwłaszcza w egzotycznym kraju, jest także idealnym sposobem na podkreślenie posiadanej pozycji społecznej. Polacy rozglądają się za nieruchomościami na południu Polski, zwłaszcza w okolicy Zakopanego oraz na północy, u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Nieliczni interesują się również nieruchomościami zagranicznymi w Europie, a także w Kanadzie, w Dubaju, na Wyspach Kanaryjskich, w Hiszpanii, na Karaibach czy na Hawajach. Gotowi są za nie zapłacić nawet kilkadziesiąt milionów złotych, pod warunkiem, że można z nich podziwiać przepiękne krajobrazy, a także z łatwością dostać się na plażę. Taka inwestycja jest z jednej strony spełnieniem marzeń, zademonstrowaniem zasobności portfela, z drugiej ma ukryty cel. Chodzi o zarabianie na wynajmowaniu zakupionego lokalu. Poza sezonem nieruchomość do wypoczynku wykorzystują jej właściciele, a w trakcie jego trwania turyści, którym lokal odnajmują.

Kupowanie nieruchomości w celach inwestycyjnych, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach było powszechne nie tylko w okresie poprzedzającym okres spowolnienia gospodarczego, ale również obecnie. Wysokie ceny nieruchomości nie odstraszają inwestorów – informuje Danuta Hanuszewska, pośrednik nieruchomości z Gdyni.

Obecnie znowu powraca pomysł kupowania mieszkań w celach inwestycyjnych, głównie w kontekście późniejszego wynajmu, rzadziej w celu zaspakajania własnych potrzeb mieszkaniowych. Sprzyja temu bogata oferta na rynku kredytów mieszkaniowych. Zaciągnięty na zakup kredyt hipoteczny może być spłacany ze środków pochodzących z najmu lokalu. Zakup ze środków własnych zwraca się już po kilkunastu latach. Biorąc pod uwagę dostępność ofert mieszkań w korzystnych cenach, bogatą ofertę kredytową, inwestowanie w nieruchomości wciąż jest opłacalne – dodaje.

Tylko dla nielicznych

Kupno nieruchomości w najbardziej obleganych turystycznie miejscowościach wiąże się ze sporym kosztem.

Ceny nieruchomości zabudowanej w Gdyni kształtują się od 500 tys. złotych, w najbardziej prestiżowej dzielnicy Gdyni: Kamiennej Górze ceny osiągają poziom 5 mln złotych. Decyduje o tym głównie lokalizacja, powierzchnia działki, budynku oraz stan techniczny. W lokalizacjach poza miastem ceny są niższe – twierdzi Danuta Hanuszewska.

Z dala od miasta nieruchomości kupują osoby, które nie zamierzają wynajmować zakupionego lokalu, a wykorzystywać go jedynie dla swoich potrzeb. Wybierają najczęściej niewielkie działki z już postawionymi budynkami, które nie wymagają zbyt dużego wkładu pracy i pieniędzy. Osoby, którym zależy na częściowym zwrocie poniesionych kosztów lub zarabianiu na zakupionym lokalu, szukają nieruchomości w centrach miast lub w pobliżu największych turystycznych atrakcji. Taki lokal wykorzystują dla własnych potrzeb poza sezonem, a w czasie jego trwania, oddają go do dyspozycji turystów. Polaków coraz częściej kuszą także egzotyczne destynacje. Co ciekawe, ceny bardzo często są podobne, a w wielu przypadkach niekiedy nawet niższe w porównaniu do polskich cen nieruchomości. Jednak sam fakt zakupu lokalu w miejscu o ekskluzywnie i egzotycznie brzmiącej nazwie jest, jak mówi Piotr Droński z firmy Baszta-nieruchomości, „aktem biznesowej odwagi”.

Za 4 tys. zł/m2 można kupić apartamenty na Florydzie, które, choć nie są zlokalizowane w pierwszej linii od plaży, to jeszcze kilka lat temu, przy cenie 9 tys. zł/m2, leżały poza zasięgiem możliwości finansowych wielu polskich klientów – mówi Piotr Droński. Polacy kupujący nieruchomości poza granicami kraju to ludzie sukcesu, którzy pragną spróbować tego, o czym dotychczas mogli tylko pomarzyć, a przy tym, co dla nich ważne, zademonstrować swój status społeczny. 

Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Program Mieszkanie plus odpowiedzią na potrzeby lokalowe Polaków?