
Jakie są wydatki nielimitowane w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Podatnik chcący skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej musi pamiętać, że posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności to nie jedyny warunek, aby móc odliczyć tę preferencję. Niektóre wydatki w jej ramach są nielimitowane.
Zostały one wymienione w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ten artykuł ściśle określa katalog wydatków przeznaczonych na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Dzieli je na limitowane i nielimitowane. Nielimitowane to:
Co to są wydatki nielimitowane?
Pełny wykaz wydatków nielimitowanych w ramach ulgi rehabilitacyjnej określa art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że możemy je odliczyć w maksymalnej kwocie, jaką podatnik poniósł w 2015 r. z tego tytułu. Zaliczamy do nich m. in.:
- odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
- odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne,
- adaptację i wyposażenie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
- przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu Program PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia PIT-u za 2015 rok na portalu podatkowym.
Szczególnie, że z roku na rok Ministerstwo Finansów coraz intensywniej zachęca podatników do elektronicznego składania deklaracji podatkowych. Głównym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ podatnik nie musi tracić go na wychodzenie z domy czy stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym albo poczcie. Z kolei kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można np. skorzystać z pomocy konsultanta za pomocą wykonania telefonu do Krajowej Informacji Podatkowej.
Podatnik.info