
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Brak dochodu a ulga na dziecko 2020 – kiedy można ubiegać się o ulgę?
Wybierając leasing, przedsiębiorca musi liczyć się ze sporymi kosztami. Co ważne, niektóre z nich mogą być zgodnie z przepisami uznane za faktyczny koszt uzyskania przychodu?
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, z jakim rodzajem umowy leasingowej mamy do czynienia. Choć przepisy nie rozróżniają ich w sposób dosłowny, w praktyce mówimy zwykle o dwóch rodzajach umów: leasingu finansowym i leasingu operacyjnym. Od tego, którą z tych umów będzie nasza umowa leasingowa, zależy, które opłaty będą mogły być uznane za koszty.
W przypadku leasingu finansowego kosztem są odpisy amortyzacyjne i odsetki z rat leasingu. Nie można do nich zaliczyć opłat leasingowych stanowiących spłatę wartości początkowej środka trwałego.
Podatek VAT w przypadku leasingu finansowego, który jest traktowany jako dostawa towarów, jest naliczany z góry, przy podpisywaniu umowy leasingu. Można go odliczyć pod warunkiem, że przedmiot leasingu jest używany do realizowania działalności opodatkowanej VAT-em.
Nieco inaczej wygląda kwestia kosztów w przypadku leasingu operacyjnego. Tutaj kosztem uzyskania przychodu są: czynsz leasingowy, opłaty wstępne i inne wydatki związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu. Jednak już odpisów amortyzacyjnych może dokonywać wyłącznie leasingodawca.
Podatek VAT w przypadku leasingu operacyjnego, który jest traktowany jako usługa, jest naliczany do każdej raty leasingowej i może być odliczony dopiero po zapłaceniu raty, jeśli, podobnie jak w leasingu finansowym, przedmiot leasingu jest używany do realizowania działalności opodatkowanej VAT-em.