Jakie odliczenia i ulgi podatkowe w PIT 2019?
FreeImages
Podatnik.Info

Jakie odliczenia i ulgi podatkowe w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ulgi podatkowe od wysokości podatku

Przygotowując zeznanie o dochodach z minionego roku, możemy uzupełnić naszą deklarację o trzy ulgi podatkowe: ulgę na dziecko (prorodzinną), abolicyjną (za pracę za granicą) i odliczenie wysokości składek zdrowotnych.

 

Ulga prorodzinna, najczęściej rozliczana przez Polaków, wynosi 1 112,04 zł rocznie za pierwsze i drugie dziecko, a wartość ta rośnie wraz z ilością dzieci (2 000,04 zł za trzecie dziecko, 2 700 zł za czwarte i każde kolejne). Dokumentami potwierdzającymi prawo do korzystania z tej ulgi jest akt urodzenia dziecka, jak również prawo do opieki nad nim. Ulgę prorodzinną należy wpisać w formularz PIT/O. Co ważne, możliwość skorzystania z niej przysługuje wyłącznie podatnikom, rozliczającym się przy użyciu PIT-37 i PIT-36 – osoby korzystające z PIT-36L i PIT-28 nie będą mogły jej uwzględnić.

 

Odliczyć można również uiszczone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Możliwość ta przysługuje płatnikom rozliczającym się za pomocą najczęściej spotykanych deklaracji podatkowych (PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28). Należy jednak mieć na uwadze, iż przysługuje nam odliczenie jedynie 7,75% zamiast 9% pobieranej całości. Kwotę tę umieszcza się jedynie w treści rozliczanej przez nas deklaracji.

 

Podatnik ma również możliwość zastosowania ulgi abolicyjnej w wysokości kwoty podatku uiszczonej za granicą. Aby potwierdzić nasze prawo do skorzystania z tego typu upustu, należy dysponować lokalnym odpowiednikiem formularza PIT-11, a wyliczoną kwotę wykazać na formularzu PIT/O. Z ulgi tej mogą skorzystać płatnicy PIT37, PIT-36, PIT-36L i PIT-28 2019.

 

Ulgi podatkowe od dochodu za 2018 rok

Podobnie jak składki zdrowotne od podatku, od dochodu można odliczyć składki ZUS. Upust ten dotyczy takich samych deklaracji, a samą wartość wykazuje się jedynie na formularzu PIT. Podatnik może ubiegać się o zwrot w wysokości zapłaconych lub pobranych w minionym roku składek.

 

Podatnicy o orzeczonym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i związaną z nią ulgą na leki. Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie podatkowe kosztów związanych m. in. z rehabilitacją i dostosowaniem przestrzeni wokół osoby niepełnosprawnej do jej potrzeb. Ulga na leki pozwala z kolei na odliczenie kosztów leków na receptę, związanych z niepełnosprawnością wg wzoru „koszt leków minus 100 zł miesięcznie”. Co ważne, aby móc prawidłowo rozliczyć powyższe ulgi, cała dokumentacja musi być imienna, tj. potwierdzona fakturami bądź przelewami bankowymi.

 

Dzięki uldze na internet podatnik w dwóch kolejnych, następujących po sobie latach, może odliczyć do 720 zł rocznie (63, 33 zł miesięcznie) z tytułu utrzymania łącza internetowego. Należy jednak pamiętać, iż odliczone wydatki mogą dotyczyć wyłącznie internetu, a potwierdzeniem prawa do ulgi jest podpisana umowa i potwierdzenia uiszczenia należności.

 

Powyższe ulgi podatkowe są czterema z najczęściej stosowanymi upustami w corocznych deklaracjach. Odliczenie najpopularniejszych ulg jest możliwe w programie PIT za pomocą jedynie paru kliknięć. Aplikacja umożliwia błyskawiczne, wygodne i bezpieczne wypełnienie deklaracji PIT, dzięki czemu coroczne starcie z fiskusem może być o wiele prostsze niż sądzisz. Dołącz do milionów uzupełnionych deklaracji w programie PIT!

  

Autor artykułu: Specjalista ds. Finansów Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Popularne odliczenia od podatku - które Ci przysługują w PIT 2019?