Jakich świateł samochodowych używać?
http://sxc.hu/
flotis.pl

Jakich świateł samochodowych używać?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

To co z pozoru wydaje się proste w praktyce może nastręczać wielu problemów, które zwiastują  niemiłe konsekwencje dla portfela.

„Oświecony” kierowca

Każdy samochód wyposażony jest od kilku do kilkunastu rodzajów świateł zewnętrznych. Ich stosowanie reguluje Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Mimo istniejących w tym zakresie przepisów korzystanie z nich nie zawsze jest proste i oczywiste dla każdego kierowcy. Najczęściej błędy pojawiają się podczas korzystania ze świateł do jazdy dziennej, mijania, drogowych (tzw. długich) oraz przeciwmgłowych. Nieprawidłowe zastosowanie świateł może spowodować uszczerbek dla naszego budżetu. Najwięcej punktów karnych, bo aż 4 otrzymają kierowcy za brak świateł od zmierzchu do świtu. Nie obędzie się również bez mandatu. Takie przewinienie oznacza 200 zł mandat karny. 

Opracowanie: Flotis.pl                                                                  

Kiedy używać?

Zgodnie z przepisami ze świateł mijania należy korzystać podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Kierowca może zastąpić je światłami do jazdy dziennej w porze od świtu do zmierzchu. Co ważne, w porze od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania (lub łącznie z nimi) można używać świateł drogowych. Jest to dopuszczalne jeśli nie oślepi to innych kierowców albo pieszych poruszających się w kolumnie. – Przepisy oraz dobra praktyka mówią, że światła drogowe należy wyłączyć w przypadku, gdy z przeciwka zbliża się inny pojazd lub gdy zbliżamy się do auta przed nami – mówi Dawid Nowicki z Flotis.pl. Brak zastosowania się do tej zasady może spowodować oślepienie kierowcy, a w konsekwencji doprowadzić nawet do kolizji. – Nie zapomnijmy o tym, że przyczyny wypadków są często złożone. Jedną z nich jest niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Informacje takie łatwo potwierdzić, jeśli np. w firmowym aucie znajduje się monitoring pojazdów GPS. W innym przypadku pozostaje tylko liczyć na ekspertyzy biegłych – dodaje D. Nowicki. Ze świateł mijania należy również korzystać w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą czy opadami atmosferycznymi. Można ich wówczas używać jednocześnie z światłami przeciwmgłowymi przednimi lub zamiast nich.

W przypadku świateł przeciwmgłowych możemy wyróżnić ich dwa rodzaje: przednie oraz tylne. Tych pierwszych należy używać w przypadku zmniejszonej przejrzystości na drodze. Oprócz tego możliwe jest także włączenie ich na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi w okresie od zmierzchu do świtu nawet w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Światła przeciwmgłowe tylne należy stosować w sytuacji zmniejszonej przejrzystości powietrza, jednak pod warunkiem, że widoczność ta ograniczona jest do odległości mniejszej niż 50 m. Jeśli warunki na drodze ulegną poprawie kierowca zobowiązany jest wyłączyć te światła.  

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Kierowco - oto przepisy o których istnieniu nie miałeś pojęcia