
Leasing to forma finansowania działalności gospodarczej polegająca na zaciąganiu przez leasingobiorcę kredytu w formie rzeczowej od leasingodawcy. Wziąć w leasing można różne środki trwałe. Istnieją formy specjalizujące się w leasingowaniu samochodów, ale dotyczy to także nieruchomości, maszyn i innych sprzętów. Możemy ich wówczas używać przez cały okres obowiązywania umowy leasingu, a po jego zakończeniu uzyskujemy prawo do zakupu używanego środka.
Istnieją dwa rodzaje leasingu – finansowy i operacyjny. Różną się one od siebie nie tylko formalnymi warunkami umowy, ale także konsekwencjami podatkowymi. W leasingu finansowym leasingobiorca staje się właścicielem środka i on jest uprawniony do amortyzacji, musi za to ponieść wysokie koszty początkowe. Leasing operacyjny jest korzystniejszy dla podmiotów, które nie dysponują dużym kapitałem, ale też nie zależy im na odpisach amortyzacyjnych.
W zależności od rodzaju środka trwałego procedura zawarcia umowy leasingowej trwa od kilku dni do kilkunastu tygodni. Potrzebne dokumenty są uzależnione od firmy leasingowej i rodzaju leasingu. Po weryfikacji dokumentów, sprawdzeniu, czy wnioskodawca figuruje w rejestrach dłużników i ocenie jego zdolności kredytowej, następuje sprawdzenie dostawcy i przedmiotu umowy. Proces ten jest o wiele prostszy, kiedy dostawca jest autoryzowanym dealerem danego środka trwałego. O wiele dłużej może trwać taka procedura w przypadku małych i nieznanych wcześniej leasingodawcy firm. Po podpisaniu umowy z leasingobiorcą i wydaniu ostatecznej decyzji, leasingobiorca wpłaca kaucję na poczet czynszu inicjalnego. Dopiero na tym etapie firma leasingowa zamawia środek trwały u dostawcy. Po przekazaniu niezbędnych dokumentów, zapłacie dostawcy i zarejestrowaniu środka trwałego (jeśli to konieczne, np. w Wydziale Komunikacji) następuje odbiór przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę.
Podatnik.info