Jaki PIT wypełnić? Rodzaje PIT 2020 − który PIT dla...
FreeImages
Podatnik.Info

Jaki PIT wypełnić? Rodzaje PIT 2020 − który PIT dla kogo?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Aby pomóc Ci w złożeniu rocznego zeznania, poniżej opisaliśmy 4 najczęściej spotykane rodzaje PIT-ów.   

Przejdź do akapitów:

  

Pomimo postępującej modernizacji i rosnącej liczby narzędzi oraz stron tematycznych, 16 proc. Polaków w dalszym ciągu uważa procedurę złożenia PIT za trudną, a 4 proc. za bardzo trudną. Tak wynika z badań CBOS      Z 2018 r. Ten sam raport pokazuje z drugiej strony, że Polacy coraz rzadziej korzystają z pomocy specjalistów bądź znajomych przy składaniu deklaracji do urzędu skarbowego.


Rodzaje PIT-ów: umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, emeryci i renciści


Najczęściej rozliczaną deklaracją przez Polaków jest PIT-37. Formularz ten wypełniają podatnicy, za których zaliczki na podatek dochodowy wyliczają i odprowadzają pracodawcy – płatnicy podatku lub też organy rentowy. Na płatniku spoczywa obowiązek terminowego przekazania wynagrodzenia swoim pracownikom i przekazania należnych składek do właściwego urzędu skarbowego. Pracownik otrzymuje od pracodawcy tzw. kwotę netto („na rękę”), pomniejszoną o wszystkie należne sumy z kwoty całkowitej brutto.


Aby poprawnie rozliczyć podatek dochodowy przy użyciu formularza PIT-37, pracodawca musi dostarczyć zatrudnionym pracownikom formularz PIT-11, na którym będą wyszczególnione wszystkie kwoty, o które zostało pomniejszone wynagrodzenie brutto. Jeśli w ciągu minionego roku kalendarzowego podatnik ma więcej źródeł dochodu, czyli pracował u więcej niż jednego pracodawcy, kwoty w poszczególnych polach PIT-37 2020 powinny stanowić sumę wartości z wszystkich otrzymanych PIT-11.


A jaki PIT wypełnić mają emeryci czy renciści? Mogą oni rozliczać podatek dochodowy samodzielnie, składając PIT-37 lub PIT-36. Mogą też być rozliczeni przez organ rentowy. Drugie rozwiązanie jest szczególnie popularne, kiedy emerytura lub renta jest jedynym przychodem podatnika. W takim przypadku Krajowa Administracja Skarbowa dostarcza podatnikowi formularz PIT-40A/11A. Jeżeli emeryt lub rencista chce rozliczyć się samodzielnie, zgłasza to do organów podatkowych. Który PIT wypełnić w tej sytuacji? Także PIT-37 na podstawie otrzymanego formularza PIT-11A.


Istnieją również sytuacje, w których podatnik spełnia warunki złożenia PIT-37 za 2019 (jak uiszczanie składek za pośrednictwem płatnika), lecz nie może rozliczyć się przy pomocy tego druku. Najczęściej dotyczą one przypadków, w których jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, rozliczaną przy pomocy PIT-36. Jeśli małżeństwo chce dokonać wspólnego rozliczenia, małżonek, który indywidualnie rozliczałby się przy pomocy PIT-37, korzysta wówczas z deklaracji PIT-36.


Rodzaje PIT-ów dla przedsiębiorców


Osoby, które trudnią się prowadzeniem działalności gospodarczej, mają do wyboru trzy rodzaje PIT-ów. Opłacalność danej deklaracji zależy w głównej mierze od wysokości osiąganych przez cały rok dochodów, jak również kosztów ich osiągnięcia.


PIT-36 przy rozliczeniach wg skali podatkowej


Najpopularniejszą deklaracją pośród przedsiębiorców jest PIT-36. Podobnie jak w przypadku PIT-37, należność względem fiskusa jest wyliczana w oparciu o skalę podatkową, wynoszącą od 1 października 2019 17% lub 32%. Dochody do 85 528 zł będą od 1 października 2019 roku opodatkowane stawką 17%, a nadwyżka ponad tę kwotę jak wcześniej − stawką 32%. Aby ujednolić skalę podatkową za cały rok 2019, stawka zostanie ujednolicona do 17,75% za cały rok. Rozliczenie za pomocą PIT-36 umożliwia przedsiębiorcy skorzystanie z większości dostępnych ulg i odliczeń, jak również pozwala rozliczyć się wraz z małżonkiem przy użyciu jednego formularza.


Kolejną ważną zmianą w 2019 r. jest to, że wzrosną koszty uzyskania przychodu o ponad połowę w stosunku do roku poprzedniego. Koszty uzyskania przychodu wzrosną z 111,25 zł do 250 zł, a dla osób dojeżdżających − z 139,06 zł do 300 zł. 


PIT-36L – rozliczenie liniowe


Przedsiębiorcy, których roczne dochody przekraczają 85 528 zł, mogą rozważyć bardziej opłacalne rozliczenie liniowe w wysokości 19%. Stawka ta obowiązuje niezależnie od wysokości dochodów. Który PIT wypełnić w takiej sytuacji? Podatek dochodowy liniowo rozlicza się za pomocą deklaracji PIT-36L.  Należy jednak pamiętać, iż to rozwiązanie wiąże się z brakiem możliwości skorzystania m.in. ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz ujęcia w zeznaniu ulgi prorodzinnej. Ponieważ co do zasady, podatek dochodowy rozliczany jest według skali podatkowej, jeżeli chcesz rozliczać się z fiskusem na zasadach podatku liniowego, wolę tę musisz zadeklarować urzędowi skarbowemu. 


PIT-28, czyli ryczałt ewidencjonowany


Podatnicy, którzy osiągają dochody przy niskich kosztach własnych, mogą rozważyć przejście na rozliczenie przy użyciu tzw. ryczałtu ewidencjonowanego. Rozwiązanie to polega na uiszczeniu podatku w wysokości od 2% do 20% (w zależności od rodzaju działalności) od wartości przychodu. Rozliczając się przy użyciu ryczałtu, należy pamiętać, że w przeciwieństwie do większości deklaracji, termin rozliczenia upływa wraz z końcem stycznia. Formularz, na którym składamy zeznanie podatkowe jako ryczałtowcy, oznaczony jest kodem PIT-28.  

   

Przy rozliczeniu ryczałtowym nie występują koszty uzyskania przychodu. 


Powyższe cztery rodzaje PIT-ów mogą być uzupełnione w programie PIT. Aplikacja pomoże użytkownikowi w uzupełnianiu obowiązującej go deklaracji wraz załącznikami oraz z wyborem odpowiedniego urzędu skarbowego. Program błyskawicznie prześle dokumenty wprost na serwery Ministerstwa Finansów i wyświetli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Skorzystaj z bezpiecznego programu PIT, a rozliczenie z fiskusem będzie prostsze niż kiedykolwiek! 


Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-36 czy 37? Najważniejsze różnice między formularzami