Jaki druk PIT trzeba wypełnić do 31 stycznia 2018 roku?
Pixabay.com
Podatnik.info

Jaki druk PIT trzeba wypełnić do 31 stycznia 2018 roku?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Obowiązek złożenia niektórych deklaracji podatkowych do 31 stycznia 2018 roku dotyczy zarówno niektórych podatników, jak i płatników. W przypadku tych drugich jest uzależniony czy druk zostanie złożony drogą elektroniczną, czy tradycyjną.


Ryczałt i karta podatkowa – podatnik składa PIT do 31 stycznia 2018 roku


Do końca stycznia 2018 roku zeznania roczne za 2017 rok muszą złożyć podatnicy, którzy w ubiegłym roku rozliczali się z fiskusem na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28) oraz karty podatkowej (PIT-16A). W przypadku pierwszej z wymienionych deklaracji, w rozliczeniu za 2016 rok ryczałtowcy przesłali do fiskusa 1 062 931 tych druków:

  • 553 828 osób prowadzących działalność gospodarczą,
  • 508 993 osób uzyskujących przychody z najmu, podnajmu lub dzierżawy,
  • 110 osób uzyskujących przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych, zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu.


Jak złożyć PIT-28 online za 2017 rok?


Ryczałtowcom najwygodniej będzie się rozliczyć z fiskusem za pośrednictwem internetu poprzez system e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Można to zrobić np. za pomocą w portalu podatkowego Podatnik.info, który udostępnia całkowicie darmowy program PIT Pro 2017/2018. Dzięki niemu druk PIT-28 dotrze do urzędu skarbowego w ciągu kilku minut od momentu wypełnienia go przez podatnika. Aby rozliczyć ryczałt za 2017 rok, wystarczy podać pięć następujących danych, na podstawie których identyfikowana jest nasza tożsamość:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.


W kolejnych krokach intuicyjny kreator pomoże podatnikowi wypełnić poszczególne etapy rozliczenia. Po otrzymaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) za pośrednictwem portalu podatkowego, możemy mieć pewność, że PIT-28 dotarł do urzędu skarbowego.

Ponadto do 31 stycznia druk PIT-19A muszą przesłać do urzędu skarbowego również duchowni.


Płatnik a rozliczenie PIT do 31 stycznia 2018 roku w formie papierowej


Do końca stycznia 2018 roku płatnicy muszą przesłać do urzędu skarbowego deklaracje PIT-8AR oraz PIT-4AR. W ich przypadku nie ma znaczenia, czy rozliczają się z fiskusem w formie papierowej lub elektronicznej.
Z kolei nieco inna jest sytuacja płatników, którzy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego druk PIT-11 lub PIT-8C. Jest uzależniony od formy rozliczenia – papierowej lub elektronicznej. W przypadku tej pierwszej opcji któryś z tych dwóch deklaracji należy przesłać do fiskusa do 31 stycznia 2018 roku, a drugiej do 28 lutego.


W zależności, którą formę rozliczenia z fiskusem wybrał płatnik. Należy pamiętać, że od 2015 roku w formie papierowej mogą rozliczać się wyłącznie podmioty, które zatrudniają w roku podatkowym od 1 do 5 pracowników. Jeżeli ich liczba jest większa, mają obowiązek do elektronicznego złożenia deklaracji podatkowej.

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Milion osób musi złożyć PIT do piątku