Jaką formę rozliczenia PIT za 2018 powinna wybrać pielęgniarka? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika
Jaką formę rozliczenia PIT za 2018 powinna wybrać...
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Jaką formę rozliczenia PIT za 2018 powinna wybrać pielęgniarka?

Podziel się tym artykułem:   

Pielęgniarka, która zdecyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, jak każdy przedsiębiorca musi wybrać formę opodatkowania. Może zdecydować się na rozliczanie na zasadach ogólnych, ryczałcie, podatku liniowym lub karcie podatkowej. 

   

Osoby świadczące usługi pielęgniarskie są zobligowanie – tak samo jako inni podatnicy – do złożenia rocznego zeznania podatkowego. Najwygodniejszą dostępną formą rozliczeń zdecydowanie jest wysyłka PIT-u przez internet. Rozlicz Twój e-pit 2019 Programem PIT Pro 2018/2019, dzięki temu trafi do urzędu szybko, a wypełnienie deklaracji zajmie dosłownie kilka chwil.

  

Twój e-pit 2019 – możliwe formy opodatkowania usług pielęgniarskich

Przy wyborze opodatkowania bardzo istotne jest to, jaki szacunkowo przychód będzie generować dana działalność (czy powyżej 100 tys. złotych rocznie) oraz dla kogo będą świadczone takie usługi. Czy w danym roku podatkowym planujesz pracować na rzecz byłego pracodawcy oraz gdzie chcesz świadczyć swoje usługi – w gabinetach prywatnych czy może w państwowych szpitalach?

Do wyboru masz rozliczenie:

  • na zasadach ogólnych – co oznacza, że podatek w wysokości 18% lub 32% płaci się od wysokości dochodu,

  • podatkiem liniowym – możesz z niego skorzystać pod warunkiem, że w danym roku podatkowym nie będziesz świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy. Dodatkowo to bardzo opłacalna forma rozliczenia, jeżeli Twój dochód przekracza 100 tys. złotych rocznie;

  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – stawka ryczałtu wynosi 20%, jednak z tej metody rozliczenia mogą skorzystać jedynie pielęgniarki uprawiające wolny zawód, czyli świadczące usługi jedynie w prywatnych gabinetach,

  • kartą podatkową – z tego rodzaju rozliczenia także skorzystają jedynie pielęgniarki, które świadczą swoje usługi w ramach wolnego zawodu. Wysokość podatku określana jest indywidualnie przez naczelnika Urzędu Skarbowego, przy czym kwota podatku nie może być wyższa niż ta podana w obwieszczeniu Ministra Finansów.

  

Twój e-pit 2019, czyli jak szybko rozliczyć się z fiskusem

Zostało już bardzo niewiele czasu na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Urzędy Skarbowe w całej Polsce będą czekać na PIT-y podatników jedynie do końca kwietnia. Jeśli chcesz szybko i bezproblemowo rozliczyć swoją deklarację skorzystaj z programu PIT online. Oprogramowanie pomoże Ci uzupełnić odpowiedni druk, naliczyć wszystkie ulgi i z pomocą kilku kliknięć prześlesz PIT do wybranego US. 

Podziel się tym artykułem: