Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
sondaż 26 głosów
4%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

1 głosów
85%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

22 głosów
12%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

3 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Jak zmieniły się zasady w odliczaniu VAT przy zakupie...
KS
http://sxc.hu/
Deloitte

Jak zmieniły się zasady w odliczaniu VAT przy zakupie samochodu firmowego - krok po kroku

Podziel się tym artykułem:   

Od 1 stycznia podatnicy zyskali nową okazję odliczenia VAT przy zakupie samochodu na potrzeby działalności gospodarczej. Jednak już od 1 kwietnia te możliwości zostaną znacznie ograniczone. 

Od 1 stycznia 2014 r., w wyniku przedłużenia się procedur ustawodawczych, polscy podatnicy uzyskali szersze niż dotychczas możliwości w zakresie odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodu do działalności gospodarczej.

Obowiązujące przepisy dot. odliczenia podatku VAT

Przepisy pozwalają na pełne odliczenie VAT od samochodów „osobowych” z homologacją ciężarową. Samochody takie powinny jednak spełnić pewne warunki techniczne – chociaż nie muszą już mieć trwałej przegrody (tzw. kratki). Zgodnie z Ustawą o VAT pełne prawo do odliczenia w stosunku do takiego pojazdu (i nabywanego do niego paliwa) przysługuje przykładowo, jeżeli liczba miejsc wynosi 3 lub więcej, a dopuszczalna ładowność przynajmniej 500 kg. Warunki te znacznie rozszerzają zakres samochodów, których nabycie uprawnia do pełnego odliczenia.

Nowe przepisy w zakresie odliczenia podatku VAT

Korzystne dla podatników przepisy wkrótce zostaną zmienione i nowe ograniczenia wejdą w życie już 1 kwietnia 2014 r. Projektowane zmiany są następstwem uzyskanej przez Polskę decyzji derogacyjnej Rady UE, zezwalającej Polsce na wprowadzenie specjalnych środków ograniczających prawo do odliczenia VAT. Prowadzone są obecnie przyśpieszone prace w sejmie nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT, która z jednej strony ograniczy prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z samochodami osobowymi, jednak z drugiej dostarczy przedsiębiorcom nowych możliwości optymalizacyjnych. W szczególności, przy spełnieniu pewnych warunków ewidencyjnych mogą istnieć szanse na uzyskanie pełnego prawa do odliczenia VAT od zakupu samochodów firmowych i paliwa do nich nabywanego (dotyczyć to będzie także samochodów osobowych).

Z tej perspektywy warto jak najszybciej zastanowić się nad polityką wydatków związanych z samochodami osobowymi w Państwa firmie, w celu określenia potencjalnych możliwości optymalizacyjnych w zakresie podatku VAT

Podziel się tym artykułem:   
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl