Jak zapłacić niedopłatę podatku w PIT za 2018 rok? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika
Jak zapłacić niedopłatę podatku w PIT za 2018 rok?
Redakcja
Pixabay.com
Podatnik.info

Jak zapłacić niedopłatę podatku w PIT za 2018 rok?

Podziel się tym artykułem:   

W 2019 roku podatnicy mają czas do 30 kwietnia na złożenie PIT za 2018 rok w urzędzie skarbowym. W chwili, gdy prześlą deklarację podatkową fiskusowi dowiedzą się, czy przysługuje im nadpłata podatku, bądź czy muszą dopłacić skarbówce daninę za ubiegły rok.

Nadpłata a niedopłata podatku PIT

Znaczna większość podatników rozliczających się za 2018 rok wypełnia PIT-37 na podstawie druku PIT-11 otrzymanego od pracodawcy/zleceniodawcy. Niedopłata podatku następuje, gdy w polu 128 w części G formularza PIT-37 wystąpi różnica pomiędzy kwotą podatku należnego fiskusowi, a sumą zaliczek pobranych przez płatnika (pracodawcę/zleceniodawcę) na poczet podatku dochodowego:Natomiast nadpłata podatku nastąpi, gdy w polu 129 deklaracji PIT-37 wystąpi różnica pomiędzy sumą zaliczek pobranych przez płatnika (pracodawcę/zleceniodawcę), a podatkiem należnym urzędowi skarbowemu:


Do kiedy zwrot nadpłaty podatku?


Urząd skarbowy ma 3 miesiące na zwrot podatku
podatnikowi w przypadku, gdy w deklaracji PIT-37 nastąpi nadpłata podatku. Oznacza to, że jeżeli np. złożymy zeznanie roczne w skarbówce 11 kwietnia 2019 roku, to fiskus może nam przelać należną kwotę maksymalnie do 11 lipca 2019 roku. W praktyce oznacza to, że im dłużej będziemy zwlekać z rozliczeniem za ubiegły rok, tym później na nasze konto trafi nadpłata podatku.

Czas oczekiwania na zwrot przysługującej nadpłaty znacznie skraca sytuacja, jeśli podatnik rozliczy się z urzędem skarbowym online. W takim przypadku urzędnicy nie muszą ręcznie weryfikować danych wpisanych w deklaracji PIT-37, dzięki czemu wielokrotnie znacznie szybciej przelew na konto od skarbówki otrzymują osoby rozliczające się w formie elektronicznej.

Oznacza to, że najlepiej rozliczyć się z fiskusem przez internet tuż po otrzymaniu od pracodawcy druku PIT-11. Dzięki temu nadpłata podatku może trafić nasze konto już po tygodniu od momentu złożenia PIT-37. Im późniejszy termin rozliczenia za 2018 rok, tym dłuższy czas oczekiwania na przelew ze strony fiskusa. Składając deklarację podatkową za pośrednictwem programu PIT pro 2018/2019 mamy pewność, że zwrot podatku nastąpi nie później niż do 45 dni od złożenia PIT.

Kiedy niedopłata podatku PIT?

Niedopłata podatku oznacza, że podatnik uzyskał znaczną różnicę pomiędzy podatkiem należnym naliczonym przez urząd skarbowy, a zaliczkami pobranymi przez płatnika/zleceniodawcę na poczet podatku dochodowego. Najczęściej zdarza się to w przypadkach, kiedy:

  • podatnik nie rozliczył wszystkich zaliczek miesięcznych,
  • miesięczne zaliczki na podatek były pobierane według stawki 18 proc., a dochody podatnika przekroczyły próg podatkowy 85 528 zł, więc powinny być opodatkowane według wyższej stawki 32 proc.,
  • jeśli podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł rozliczanych według 18 proc. podatku dochodowego, a łącznie przychody spowodowały przekroczenie progu podatkowego i konieczność zastosowania 32 proc. stawki,
  • jeżeli podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł i doszło do podwójnego uwzględnienia kwoty wolnej od podatku.


Skala podatkowa w rozliczeniu PIT za 2018 rok

Podstawa obliczenia podatku w złotych

Podatek wynosi

Ponad  

Do

 

 

85 528 zł

18 proc. minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł)

85 528 zł

 

15 395,04 zł + 32 proc. nadwyżki ponad 85 528 zł 

 

Jaki termin na zapłatę niedopłaty podatku?

Podobnie jak PIT-37, gdy nastąpi niedopłata podatku podatnik w 2019 roku ma czas na zapłatę jej fiskusowi do 30 kwietnia. Można to zrobić za pomocą przelewu bankowego lub za pośrednictwem poczty. Numery kont bankowych urzędów skarbowych można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. W przypadku zapłaty niedopłaty PIT, prawidłowo wypełniony papierowy druk powinien wyglądać następująco:

Podziel się tym artykułem: