Jak założyć salon fryzjerski, - krok po kroku
KS
sxc.hu
e-harmonogram.pl

Jak założyć salon fryzjerski, - krok po kroku

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Salony fryzjerskie w dogodnej lokalizacji, z wysoką jakością usług i dobrą promocją, to bowiem jedne z bardziej zyskownych działalności gospodarczych.

Od czego jednak zacząć? Na początku musisz dysponować pewną sumą pieniędzy, która umożliwi Ci otworzenie salonu. Oprócz wkładu własnego, możesz skorzystać z dotacji krajowych lub unijnych. Poza tym, salony fryzjerskie nie muszą być zakładane w postaci jednoosobowych zakładów, ale również pod szyldem sieci franczyzowej. Dzięki temu, nakład finansowy na start nie jest tak wysoki.

Jeśli chodzi o formalności, to pierwsze kroki związane są z rejestracją działalności gospodarczej w CEIDG oraz złożeniem odpowiednich wniosków w ZUS. Następne natomiast, musisz skierować do Sanepidu.

Czysty i estetyczny lokal

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna to konieczność, jeśli chcesz założyć salon fryzjerski. Musisz wybrać lokal w odpowiedniej lokalizacji, który spełni wymogi sanitarnohigieniczne, na podstawie których Sanepid wydaje pozytywną opinię. Do stycznia 2012 roku, wymagania sanitarne salonów fryzjerskich można było skonsultować z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 nr 31, poz. 273). Rozporządzenie zostało jednak uchylone, a Ministerstwo wciąż pracuje nad jego nowelizacją. Co ciekawe jednak, Sanepid podczas wydawania opinii lub przeprowadzania kontroli, bardzo często nadal bazuje na owym rozporządzeniu.

Lokal, w którym chcesz świadczyć usługi fryzjerskie musi być przede wszystkim podzielony zgodnie z daną usługą i przeznaczeniem − stanowisko do mycia z dostępem do zimnej i ciepłej wody, do farbowania, do strzyżenia i modelowania, szatnia, sanitariat czy poczekalnia. Wszystkie preparaty, kosmetyki, środki czystości i czyste tekstylia muszą być odpowiednio przechowywane oraz oddzielone od odpadów, na które również powinny być przeznaczone odpowiednie pojemniki. W salonie fryzjerskim podstawą jest bowiem higiena oraz sterylne warunki pracy.

Promocja salonu

Aby przyciągnąć klientów, musisz zainwestować w estetyczny wygląd pomieszczeń, przyciągający wzrok szyld nad lokalem czy wpadającą w ucho nazwę. Podstawą odniesienia sukcesu jest jednak schludność, czystość i sterylność, a także miły i jednakowo ubrany personel. Dla klientów liczy się bowiem profesjonalna oraz nowoczesna obsługa.

Ponadto, warto zainwestować w promocję salonu fryzjerskiego w Internecie − na forach czy portalach społecznościowych. Łatwa w obsłudze, ale również kusząca swoim wyglądem strona internetowa to natomiast podstawa!
Idealnym rozwiązaniem są też programy lojalnościowe, wszelkie konkursy z nagrodami czy też nagradzanie stałych klientów rabatami lub próbkami kosmetyków. Dodatkową grupę odbiorców zyskasz również w przypadku rozszerzenia usług swojego salonu − możesz stworzyć specjalny kącik do strzyżenia dzieci, organizować wieczory panieńskie lub rozpocząć współpracę barterową z pobliskim salonem kosmetycznym czy masażu.

Personel

A co z personelem? Jeśli sam nie masz odpowiedniego wykształcenia, musisz dobrać odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, z doświadczeniem, a najlepiej takich, którzy posiadają już swoich stałych klientów. Na sukces salonu fryzjerskiego składa się jakość oraz profesjonalizm wykonywanych usług. Potrzebujesz więc nie tylko osób, które czarują nożyczkami i grzebieniem, ale takich, które również doradzą klientowi oraz dobiorą odpowiednie kosmetyki, w zależności od jego potrzeb. Bardzo dobrze działają również na podświadomość klienta, wiszące na ścianach dyplomy oraz nagrody konkursowe − warto więc zainwestować w szkolenia pracowników.

Wyposażenie

Podstawą w salonie fryzjerskim są atestowane meble, fotele, lustra i nowoczesne urządzenia fryzjerskie. Ponad to, musimy zadbać o komputer z oprogramowaniem oraz dostępem do Internetu, kasę fiskalną czy drukarkę. W zależności od świadczonych usług, musimy również zaopatrzyć stanowisko do pielęgnacji paznokci czy zakupić łóżko solarne. Pamiętaj również o kosmetykach! Najlepiej zawrzeć umowę z danym dostawcą, aby otrzymywać stałe dostawy profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich, w niższych cenach.

Rynek usług fryzjersko-kosmetycznych jest bardzo konkurencyjny, ale również dochodowy. Jeśli więc wybierzemy dobrze usytuowany lokal, z dogodnym połączeniem komunikacyjnym to już połowa naszego sukcesu. Poza standardowymi działaniami marketingowymi, najlepszą reklamą będą usługi najwyższej jakości, czystość i higiena, profesjonalna obsługa, a także estetyczny i nowoczesny wygląd. Zadowolenie klienta jest wówczas pewne, a jak wiadomo, do tej pory nie wymyślono lepszej metody promocji niż poczta pantoflowa.



Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Amortyzacja lokalu jako koszt firmy