Jak założyć gabinet fizjoterapii - krok po kroku
KS
http://sxc.hu/
e-harmonogram.pl

Jak założyć gabinet fizjoterapii - krok po kroku

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W obecnych czasach, schorzenia kręgosłupa są coraz częstsze, a kontuzja goni kontuzję, nawet gdy nie uprawiamy wyczynowo sportów. Cóż, jest to chyba znak naszych czasów, szybkiego tempa życia i nadmiernego obciążania organizmu. Wówczas z pomocą przychodzą gabinety fizjoterapii − bardzo opłacalna forma działalności gospodarczej.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta, często mylnie nazywany rehabilitantem czy masażystą, zajmuje się pielęgnacją ruchową, poprawianiem zdolności ruchowej oraz niwelowaniem szkodliwych zmian w organizmie. Zawód ten wymaga dużej sprawności fizycznej, a przede wszystkim ogromnej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii, patofizjologii, sposobów diagnozowania oraz leczenia, uzyskanej w trakcie studiów specjalistycznych zakończonych egzaminem. Fizjoterapeuta zobligowany jest także do dodatkowego, ciągłego poszerzania wiedzy na kursach lub szkoleniach. Istotne są również cechy osobowości, jak wyrozumiałość, cierpliwość oraz otwartość na innych − dzięki tym wartościom fizjoterapeuta buduje pozytywne relacje z pacjentami.

Jeśli spełniasz te wymogi, a nie chcesz wciąż tkwić w szpitalu czy przychodni, a wizyty domowe to za mało, możesz zacząć starania o własny gabinet fizjoterapii.

Research branży

Przed otworzeniem gabinetu warto przeprowadzić mały research środowiskowy. Krótko mówiąc − czy będzie popyt na Twoją usługę. Gabinet lepiej sprawdza się w większych miejscowościach, gdzie działają szpitale oraz przychodnie, a klientów jest po prostu więcej. Warto również rozeznać się w cenach oraz ofercie innych gabinetów, masz być bowiem konkurencyjny, a na początku warto, aby ceny były niższe. Cennik oraz charakterystykę usług należy dobrze przemyśleć, aby potem umieścić je na stronie internetowej. Elegancka oraz przejrzysta strona internetowa i reklama w Internecie to baza dla nowopowstałego gabinetu. Oprócz tego, aby otoczenie dowiedziało się o nowym gabinecie, istotnym jest, aby nawiązać współpracę z pobliskimi lekarzami czy placówkami zdrowia.

Zbawienne dotacje

Przed założeniem własnej działalności warto sprawdzić swoje możliwości otrzymania dotacji z urzędu pracy lub dofinansowania unijnego. Pomysł, dobrze napisany wniosek oraz spełnienie wszystkich formalnych wymogów to pewnik otrzymania wsparcia finansowego. Otrzymane pieniądze należy rozdysponować na potrzeby nowej firmy − sprzęt terapeutyczny i elektroniczny, przyrządy do rehabilitacji czy wyposażenie gabinetu.

Bezpieczny gabinet

Dla pacjenta najważniejszy jest gabinet, który posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Bardzo istotne jest więc wpisanie własnego gabinetu do rejestru placówek medycznych, który prowadzi wojewoda. Musi on wówczas działać zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz.U. 2002 nr 173 poz. 1419). Pacjent ma wówczas pewność, że tutaj ukoją jego ból, a nie zaszkodzą. Analizując owe rozporządzenie, osoby, które uzyskały tytuł specjalisty rehabilitacji ruchowej lub leczniczej/ fizjoterapii, mają pełne uprawnienia do udzielania porad w zakresie fizjoterapii. Wojewoda weryfikuje i poświadcza ich kwalifikacje, które są równoznaczne z bezpieczeństwem pacjenta. Rejestracja w urzędzie gminy nic bowiem nie gwarantuje − takich gabinetów oraz jakości usług nikt nie kontroluje, a Sanepid może jedynie sprawdzić wymogi sanitarnohigieniczne.

Słów kilka o wyposażeniu

Jeśli zarejestrowałeś już firmę w CDEIG, wpisałeś ją do rejestru placówek medycznych oraz zadbałeś o dobrze zlokalizowany lokal, należy zająć się jego wyposażeniem. Nie chodzi tutaj tylko o odpowiednie sprzęty i urządzenia, ale również o dostosowanie miejsca do osób niepełnosprawnych czy wózków inwalidzkich.

Sprzęt specjalistyczny musisz zakupić odpowiednio do oferowanych usług czy ewentualnie kwalifikacji personelu. Warto zapoznać się z listą niezbędnego wyposażenia gabinetu, np. przy świadczeniu usług fizykoterapeutycznych, kinezyterapeutycznych czy krioterapii. Uzyskanie kontraktu z NFZ warunkuje spełnienie warunków dotyczących sprzętu, zarówno z listy obowiązkowej, jak i dodatkowej. Oprócz tego w gabinecie muszą się znaleźć stoły rehabilitacyjne, stoliki medyczne, wagi lekarskie, piłki, maty, materace, taśmy i trenery dłoni, lustra, parawany czy ciężarki do ćwiczeń. Wszystkie muszą spełniać wymogi NFZ, normy sanitarne oraz być wysokiej jakości.

Zarejestrowałeś już firmę, masz kontrakt z NFZ i spełniasz wymagania w zakresie wyposażenia gabinetu? Jeśli tak, to stało się − spełniłeś marzenie o własnym gabinecie fizjoterapii.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PESEL czy NIP, - który z identyfikatorów podatnik powinien wpisać w PIT?