Jak wypełnić PIT-37? Jakie dane są niezbędne w PIT-37 2019? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Jak wypełnić PIT-37? Jakie dane są niezbędne w PIT-37...
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.Info

Jak wypełnić PIT-37? Jakie dane są niezbędne w PIT-37 2019?

Podziel się tym artykułem:   

PIT-37, jedna z najpopularniejszych deklaracji podatkowych, jest składana w typowych przypadkach, między innymi przez osoby zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Wciąż część z podatników ma jednak problem z prawidłowym rozliczeniem się z urzędem skarbowym, w konsekwencji czego musi sięgać po korektę PIT.

Zobacz wszystko, co powinieneś wiedzieć o PIT-37 - jak wypełnić formularz i jakie dane zebrać, by zrobić to sprawnie.

  

Co jest potrzebne do wypełnienia PIT-37?

Podstawowym dokumentem, na podstawie którego sporządzisz swoją deklarację podatkową, będzie PIT-11. Otrzymasz go m.in. od swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Z niego dowiesz się, jaką kwotę przychodu wpisać oraz jakiej wysokości składki na ubezpieczenie odprowadzał Twój pracodawca.

  

Jeżeli chcesz wypełnić PIT przez internet, nie musisz posiadać podpisu elektronicznego. Powinieneś jednak podać tzw. dane autoryzacyjne, które potwierdzą Twoją tożsamość. Zalicza się do nich: imię i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, numer NIP w przypadku posiadających go podmiotów oraz kwota przychodu z roku poprzedzającego ten, za który składasz zeznanie. Jeśli rozliczasz się z urzędem skarbowym po raz pierwszy, w tym polu wpisz „0”.

 

PIT-37 - jak wypełnić go szybko i sprawnie?

Po zebraniu właściwych danych czas na uzupełnienie formularza PIT-37. Jak wypełnić druk, by uniknąć składania jego korekty?

  

Zacznij od pobrania aktualnej wersji formularza. Znajdziesz ją na stronie Ministerstwa Finansów. Numer dokumentu sprawdzisz w prawym dolnym rogu na jego pierwszej stronie.

  

Rozpocznij wypełnianie od wpisania numeru PESEL, wyboru sposobu opodatkowania, a także roku, którego dotyczy rozliczenie. Zaznacz również, jeżeli chcesz rozliczyć PIT razem z małżonkiem. Następnie uzupełnij swoje dane osobowe, a także dane urzędu skarbowego, zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania. Zaznacz też, że zamierzasz składać zeznanie PIT, a nie jego korektę.

  

W części C przejdź do  wpisania kwot, które przepiszesz z otrzymanego od pracodawcy PIT-11. Jeżeli posiadasz kilka źródeł dochodu (na 2018 rok), zsumuj kwoty.

  

W części D możesz odliczyć od dochodu ulgi , a także opłacane w ciągu roku składki na ubezpieczenie społeczne. W części E należy przejść do obliczenia podatku. W tym miejscu zwróć uwagę, czy przekroczyłeś obecny próg podatkowy i jaką stawką procentową będzie objęty Twój podatek. Pomniejszyć kwotę podatku możesz w części F. Skorzystasz z tego rozwiązania, jeśli przysługują Ci ulgi podatkowe.

  

Jeżeli ręczne rozliczenie deklaracji wydaje Ci się skomplikowane, warto sięgnąć po program do wypełniania PIT-37. Jak wypełnić formularz online? Podobnie, jednak z pomocą systemu czuwającego nad poprawnością wprowadzanych danych. Dzięki niemu będziesz zwolniony z wykonywania obliczeń - system zrobi to za Ciebie. Nie musisz więc obawiać się błędów rachunkowych. Program PIT Pro wskaże też, jeśli zapomnisz o wypełnieniu obowiązkowego pola. 

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

 

Autor artykułu: Justyna Nowak

Podziel się tym artykułem: