Jak skutecznie sprawdzić poziom znajomości języka obcego u kandydata ubiegającego się o pracę? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy wyższa kwota wolna od podatku za 2017 r. w kwocie 6600 zł?
Wyniki sondażu: sondaż 111 głosów
12%

Nadal jest zbyt niska

13 głosów
84%

Powinna jeszcze bardziej wzrosnąć

93 głosów
5%

Większość podatników nie odczuje jej w swoich portfelach?

5 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Jak skutecznie sprawdzić poziom znajomości języka obcego...
KS
http://sxc.hu/
media.netpr.pl

Jak skutecznie sprawdzić poziom znajomości języka obcego u kandydata ubiegającego się o pracę?

Podziel się tym artykułem:   

W pogoni za wymarzoną posadą kandydaci często koloryzują swój życiorys. Szczególnie chętnie wpisują nieprawdziwe informacje o poziomie znajomości języka obcego, mając nadzieję, że „podrasowane” kompetencje nie zostaną odkryte podczas rekrutacji.

W wielu przypadkach tak właśnie się dzieje. O konsekwencjach dla pracodawcy oraz metodach skutecznego sprawdzania kompetencji językowych mówią eksperci z Adecco i British Council.

Informacja o poziomie znajomości języków obcych jest tą, która bywa ubarwiana najczęściej.  Kandydaci zawyżają swój poziom językowy, ponieważ liczą na to, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej nikt ich nie sprawdzi. Co ciekawe, takie myślenie nie jest bezpodstawne.

Rekruterzy rzadko sprawdzają poziom znajomości języka

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos dla British Council, aż 58 proc. korporacji wciąż nie stosuje żadnego wiarygodnego narzędzia do oceny znajomości języka, które istotnie usprawniłoby proces rekrutacji. Co więcej, blisko 75 proc. rekruterów decyduje się zaufać informacjom zawartym w życiorysie i samoocenie kandydata, a tylko w pozostałych 25 proc. przypadków twierdzenia kandydatów są weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wówczas rekruter zadaje część pytań w języku obcym. Jak widać, firmy mają problem z uzyskaniem wiarygodnych informacji na temat kompetencji językowych. Testy i rozmowy sprawdzające zajmują sporo czasu, a zazwyczaj rekrutacja musi być przeprowadzona szybko.

Bez znajomości języków obcych nie da się funkcjonować na zagranicznych rynkach

Łatwo przewidzieć, jak fatalne skutki biznesowe może mieć niefortunne podejście do tematu kwalifikacji językowych kandydatów do pracy. Jeśli firma planuje rozwój za granicą, a zatrudni pracowników, którzy władają językiem na poziomie podstawowym albo nie są wystarczająco komunikatywni, z dużym prawdopodobieństwem poniesie straty. Nie będzie w stanie sprostać coraz bardziej wyśrubowanym standardom usługowym.

Niewystarczająca znajomość angielskiego źle wpływa też na komunikację z kolegami z oddziałów zagranicznych korporacji, a przede wszystkim komunikację z klientami. Niepoprawne gramatycznie i stylistycznie wiadomości mailowe po angielsku oraz rozmowy telefoniczne, z których nic nie wynika, ponieważ jedna ze stron niewystarczająco rozumie drugą to kolejny argument za tym, żeby podczas rekrutacji bardziej wnikliwie przyglądać się kompetencjom językowym kandydatów do pracy.

„W naszej firmie od lat korzystamy podczas rekrutacji z różnych testów językowych (wewnętrznych i zewnętrznych), ponieważ dają nam one możliwość sprawdzenia, na jaki jest rzeczywisty poziom umiejętności kandydata do pracy” – mówi Marta Gerlach-Kaleta z Adecco. 

 

Podziel się tym artykułem: