Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć ryczałt w 2018 roku – miesięcznie czy...
Pixabay.com
Podatnik.info

Jak rozliczyć ryczałt w 2018 roku – miesięcznie czy kwartalnie?

Podziel się tym artykułem:   

Podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu ewidencjonowanego mogą płacić zaliczki na podatek dochodowy w formie miesięcznej lub kwartalnej. Jednak jeżeli chcą dokonywać wpłat na konto urzędu skarbowego raz na 3 miesiące, muszą spełnić pewne warunki – przede wszystkim nie osiągać zbyt dużych przychodów.

Ryczałt a rozliczenie kwartalne


Z kwartalnego rozliczenia mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy przez cały rok prowadzą działalność gospodarczą, także w formie spółek cywilnych albo jawnych, uzyskują przychody z najmu, dzierżawy bądź są rolnikami osiągającymi przychody ze sprzedaży przetworzonych własnych produktów rolniczych. Oznacza to, że osoby które wybrały ryczałt ewidencjonowany w trakcie roku, muszą rozliczać się z fiskusem miesięcznie.


Ponadto z rozliczenia ryczałtu kwartalnie mogą skorzystać jedynie podatnicy, których przychody w roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 25 tys. euro (107 440 zł). Zaliczki na podatek dochodowy należy odprowadzać na konto urzędu skarbowego do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony. Z kolei za ostatni kwartał roku należy opłacić daninę w terminie złożenia PIT-28.


Jak wypełnić PIT-28 w 2018 roku?


Osoby, które w 2017 roku uzyskały przychody w formie ryczałtu, do 31 stycznia 2018 roku muszą złożyć PIT-28 do urzędu skarbowego. Najprościej jest to zrobić przez internet za pomocą systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów za pośrednictwem portalu podatkowego, który udostępnia całkowicie bezpłatny program PIT Pro 2017/2018. Aby rozliczyć deklarację, wystarczy podać pięć poniższych danych, na podstawie których fiskus identyfikuje tożsamość podatnika:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.Następnie intuicyjny kreator pomoże użytkownikowi wypełnić kolejne etapy rozliczenia. Po otrzymaniu od portalu podatkowego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), możemy być pewni, że PIT-28 dotarł do urzędu skarbowego. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wysokość podatku dochodowego zostanie określona na podstawie jednej z siedmiu stawek obowiązujących zgodnie z ustawą.

Podziel się tym artykułem: