Jak rozliczyć PIT-36L za 2018 w PIT-2019? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć PIT-36L za 2018 w PIT-2019?
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.Info

Jak rozliczyć PIT-36L za 2018 w PIT-2019?

Podziel się tym artykułem:   

Deklarację PIT-36L mają obowiązek złożyć ci podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczanie na podstawie podatku liniowego. Aby móc to zrobić, najpierw muszą dopełnić kilku niezbędnych formalności. Jak rozliczyć PIT-36L, kto może wypełnić tę deklarację i jakich terminów musi przestrzegać?

 

Dla kogo PIT-36L?

Każdy z przedsiębiorców zamieszkujących terytorium Polski ma obowiązek odprowadzania podatku od swoich dochodów. Ich wysokość muszą wykazać w składanym co roku zeznaniu podatkowym. Mają natomiast możliwość wyboru najwygodniejszej i najkorzystniejszej dla nich formy opodatkowania. Jedną z nich jest podatek liniowy, rozliczany na formularzu PIT-36L.

Kto może z niego skorzystać? Taka możliwość dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek osobowych, a także osób rozliczających działy specjalne produkcji rolnej.

 

Terminy związane z PIT-36L

Zanim dowiemy się, jak rozliczyć PIT-36L, warto przyjrzeć się terminom, których muszą dotrzymać osoby chcące wypełnić ten formularz, bowiem chęć wyboru podatku liniowego należy zgłosić.

Istotne daty to:

  • 20 stycznia dla przedsiębiorców, którzy chcą rozliczyć poprzedni rok na podstawie podatku liniowego i nie wybierali tej formy opodatkowania w poprzednich latach,
  • 30 listopada dla osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, którzy chcą wybrać podatek liniowy jako formę opodatkowania w kolejnym roku i nie korzystały z tej możliwości w poprzednich latach.
 

Jeżeli natomiast rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej, chęć rozliczania się na PIT-36L powinieneś zgłosić do dnia poprzedzającego dzień jej rozpoczęcia. Nie może być to jednak później, niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

 

Z kolei termin złożenia w urzędzie PIT-36L to 30 kwietnia. Jeśli wypada on w dzień ustawowo wolny od pracy, ostatni dzień na składanie formularzy wypada następnego dnia roboczego.

 

Jak rozliczyć PIT-36L?

Podatnik decydujący się na wybór 19% podatku liniowego może wybrać standardową formę rozliczenia i fizycznie wypełnić dokument lub też uzupełnić i wysłać PIT przez internet.

 

Jak rozliczyć PIT-36L? Pamiętaj, że wybierając tę formę, świadomie rezygnujesz ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także nie możesz rozliczyć się z przychodów z innych źródeł. Na formularzu możesz wykazać jedynie przychody pochodzące ze źródeł opodatkowanych liniowo.

 

Masz natomiast możliwość odliczyć składki na ZUS oraz IKZE, a także składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ulgę abolicyjną.

 

Do PIT-36L możesz dołączać też odpowiednie załączniki: PIT-B, PIT-Z oraz PIT-ZG

 

Autor artykułu: Justyna Nowak 

Podziel się tym artykułem: