Jak rozliczyć PIT-2019 za 2018? Jak najprościej! - Prosta strona podatków
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika
Jak rozliczyć PIT-2019 za 2018? Jak najprościej!
Beata Michoń
pixabay.com
Podatnik.Info

Jak rozliczyć PIT-2019 za 2018? Jak najprościej!

Podziel się tym artykułem:   

Pytanie „jak rozliczyć PIT” co roku nurtuje Polaków. Wątpliwości dotyczące najlepszej metody podsumowania roku podatkowego mają nie tylko osoby wchodzące na rynek pracy, lecz również podatnicy przyzwyczajeni do tradycyjnej, papierowej deklaracji podatkowej.

Statystyki Ministerstwa Finansów mówią jednak jasno – PIT-y papierowe są w odwrocie, a coraz więcej Polaków decyduje się na programy PIT i deklarację internetową.

  

Jak rozliczyć PIT nie wychodząc z domu?

Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się końca kwietnia, kwestia jak rozliczyć PIT staje coraz bardziej nagląca. Większość podatników może zdecydować się na jedną z kilku możliwości. W przypadku, w którym otrzymane zobowiązania PIT są dalece bardziej zajmujące niż standardowe przeniesienie danych z otrzymanego PIT-11, można zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Podatnik, który uważa iż nie przysługują mu żadne dodatkowe ulgi (co bardzo często jest mylnym założeniem), w przyszłym roku będzie mógł zdać się na nowo powstałą usługę Twój e-PIT, która nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem

  

Dla osób zainteresowanych jak rozliczyć PIT samodzielnie wraz z wszystkimi należnymi ulgami, najlepszą opcją będzie skorzystanie z programu PIT, z którym wypełnienie deklaracji będzie bezpieczne i wygodne, a co najważniejsze – niezwykle proste.

   

Jak rozliczyć PIT przy pomocy odpowiedniego programu?

Dla większości zainteresowanych, do rozliczenia PIT za 2018 rok przy pomocy programu będą wymagane jedynie dwa dokumenty: otrzymany od pracodawcy PIT-11 i deklaracja z poprzedniego roku podatkowego, z której informacje posłużą do sprawdzenia tożsamości użytkownika. Sam proces uzupełniania zeznania podatkowego jest bardzo prosty i intuicyjny. Wpisując poszczególne kwoty w określone pola deklaracji, program PIT samoczynnie dokona wyliczeń kwoty podatkowej. Podatnik ma również dostęp do załącznika PIT/O, w którym może wykazać należne mu ulgi – prorodzinną, rehabilitacyjną, na internet bądź leki.

  

Proponowane przez program PIT rozwiązania techniczne zapewniają również bezpieczeństwo poufnych i wrażliwych danych podatnika. Zarówno informacje osobiste, np. PESEL czy miejsce zamieszkania, jak i te o osiągniętych dochodach, zostają przekazane na serwery Ministerstwa Finansów w postaci zaszyfrowanej. Podatnik nie musi obawiać się również zaginięcia deklaracji. Po  kilku chwilach od wysłania deklaracji za pośrednictwem programu PIT, komputery Ministerstwa Finansów przysyłają komunikat zwrotny, tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Otrzymawszy ten dokument, podatnik ma pewność, iż uzupełnione przez niego zeznanie roczne dotarło do celu. UPO zawiera również indywidualny numer referencyjny, na który można się powołać w wypadku jakichkolwiek nieścisłości.

  

Odpowiedzi na pytanie, jak rozliczyć PIT jest wiele. Program PIT stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom jak największej części podatników i sprawić, by coroczne rozliczenie z fiskusem było coraz prostsze.

 

Autor artykułu: Beata Michoń 

Podziel się tym artykułem: