Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 233 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

79 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

138 głosów
Kalendarz podatnika
Jak Rozliczyć PIT 2019 online bez podpisu – instrukcja...
Justyna Nowak
Podatnik.info
Podatnik.info

Jak Rozliczyć PIT 2019 online bez podpisu – instrukcja dla podatników

Podziel się tym artykułem:   

Podatnicy mają dwa miesiące na złożenie deklaracji podatkowych od momentu, kiedy otrzymają je od pracodawców lub zleceniodawców – licząc od końca lutego. W 2019 roku ten termin mija 30 kwietnia.  Jeśli do tej pory miałeś problem z dostarczeniem zeznania na czas, tym razem warto wypełnić PIT 2019 przez internet. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zalety rozliczenia PIT 2019 przez internet

Do tej pory wypełniałeś deklarację podatkową ręcznie, a następnie wysyłałeś ją pocztą do Twojego urzędu skarbowego lub zanosiłeś ją tam osobiście. Dlaczego powinieneś zainteresować się wypełnieniem zeznania online? Czy możesz to zrobić, jeśli nie posiadasz podpisu elektronicznego?

Do wypełnienia PIT 2019 przez internet nie będzie konieczne zdobywanie podpisu elektronicznego. Współczesne, zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów programy, umożliwiają uzupełnienie i wysłanie PIT online jedynie tzw. podpis online, czyli kwota przychodu z poprzedniego roku.

Jakie zalety ma wypełnianie PIT 2019 przez internet?

  1. Zyskujesz czas – czekanie w kolejkach, szczególnie kiedy zbliża się termin złożenia deklaracji podatkowych, może zająć sporą część dnia. Również wysyłanie dokumentu listem zabiera cenne minuty. Przez internet PIT wypełnisz nawet w 5 minut, po czym zeznanie zostanie od razu przesłane bezpośrednio do Twojego urzędu skarbowego,

  2. Masz kontrolę nad bezpieczeństwem – wszystkie informacje, które wpisujesz, są szyfrowane. Programy do wypełniania PIT-ów online są poddawane rygorystycznym kontrolom bezpieczeństwa i zaprojektowane według wymogów ochrony informacji GIODO,

  3. Nie popełniasz błędów – przy wpisywaniu danych ręcznie nie trudno o popełnienie błędu. Na szczęście program do wypełniania PIT-ów przez internet sprawdza poprawność wpisanych informacji i wskazuje, które pola należy wypełnić.

Jak wypełnić PIT 2019 przez internet?

Aby uzupełnić i wysłać PIT 2019, możesz wybrać jedną z kilku dostępnych opcji, w zależności od tego, czy chcesz samodzielnie wypełnić druk (a system sprawdzi ich poprawność), czy wolisz odpowiedzieć na pytania, po czym program uzupełni informacje za Ciebie.

W każdym z tych wypadków powinieneś zaznaczyć, jaki rodzaj deklaracji chcesz złożyć, czy rozliczasz się samodzielnie czy z małżonkiem oraz do którego urzędu skarbowego powinno trafić Twoje zeznanie. Następnie program poprosi Cię o podanie danych osobowych, takich jak:

  • imię i nazwisko,

  • identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL),

  • datę urodzenia,

  • kwotę przychodu za poprzedni rok.

W następnych krokach będziesz miał możliwość wgrania załączników (np. w przypadku odliczania ulg), a także podania kwot, które znajdziesz w otrzymanym od pracodawcy formularzu PIT-11. Po wypełnieniu wszystkich pól Twój PIT 2019 zostanie wysłany do urzędu skarbowego, a Ty otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To potwierdzenie, że dokument został przesłany do fiskusa na czas.

 Artykuł powstał przy współpracy ze spejcjalistą ds. spraw księgowych Justyną Nowak 

Podziel się tym artykułem: