Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Jak „prześwietlić” kontrahenta?
Fotolia
Gredan

Jak „prześwietlić” kontrahenta?

Wywiad gospodarczy to wbrew pozorom znana od dawna metoda sprawdzania partnerów handlowych. 

Pierwsze wywiadownie gospodarcze powstały już w XIX wieku. Początkowo funkcjonowały pod szyldem biur informacyjnych. A jak działa współczesny wywiad gospodarczy?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Po pierwsze, czym jest współczesna wywiadownia gospodarcza;
  • Po drugie, na co zwracać uwagę przy wyborze firmy, która oferuje taką usługę;
  • Po trzecie, jakie informacje znajdziesz w raporcie wywiadowni.

Szybko i dyskretnie

Każdy przedsiębiorca ma świadomość, że w sprawach kontaktów handlowych nie warto zdawać się na ślepy los. Coraz częściej właściciele firm sprawdzają swoich kontrahentów. – „Zaletą wywiadowni gospodarczej jest to, że skorzystać może każdy. Choć oczywiście, najbardziej zainteresowani są przedsiębiorcy. Informacja o tym, jaka jest sytuacja finansowa firmy, czy i jakich ma partnerów biznesowych jest bardzo ważna” – podkreśla Piotr Pisz, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z o.o. Ważne jest też, żeby sprawdzać, czy współpracujące z nami podmioty gospodarcze nie są obciążone długami. – „ Właśnie taką możliwość oferujemy osobom, które zgłaszają się do nas” dodaje Piotr Pisz. Raport przygotowany przez wywiadownię to doskonałe źródło wiedzy, dzięki któremu możemy uniknąć problemów z potencjalnym dłużnikiem.

Wywiadownię też sprawdzaj

Większość firm związanych z branżą windykacyjną ma w swojej ofercie wywiad gospodarczy. Nie oznacza to jednak, że nie musimy sprawdzać oferty firmy i obszaru prowadzonych przez nią spraw. – „Nasz zespół ma spore doświadczenie z zakresu analizy finansowej, prawnej i gospodarczej. Realizujemy projekty wywiadu gospodarczego dotyczące osób i firm na terenie całego kraju” – tłumaczy Zbigniew Firek, Kierownik Działu Wywiadowni Gospodarczej Firmy Gredan Sp. z o. o. Zlecenia kierowane do firm świadczących takie usługi są różne. Począwszy od klasycznego wywiadu windykacyjnego, czyli sprawdzeniu zadłużenia na środowiskowym kończąc.

W zgodzie z literą prawa

Wywiadownie gospodarcze działają zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Korzystają z ogólnie dostępnych źródeł informacji takich jak Krajowy Rejestr Sądowy, ewidencje działalności gospodarczej, dane z izb gospodarczych, a nawet teksty prasowe . W dobie technologii cyfrowej dochodzą nowoczesne metody takie jak internet, czy media społecznościowe. Wszystkie te działania podejmowane są w ramach tzw. „białego wywiadu”, czyli takiego, w którym znajdziemy informacje pochodzące z legalnych źródeł. Co więc znajdziemy w przygotowanym wywiadzie gospodarczym? Informacje podstawowe takie jak dane rejestrowe, historię firmy, czy jej powiązania kapitałowe. W raporcie mogą znaleźć się także informacje dotyczące chociażby opinii w środowisku biznesowym, czy wywiązywanie się z terminów płatności. (źródło: Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości). Dzięki temu można stwierdzić, czy sprawdzana osoba lub przedsiębiorstwo jest wiarygodnym partnerem biznesowym. Kompleksowa analiza wszystkich danych pozwala na wyciągnięcie określonych wniosków i często ratuje przedsiębiorcę przed nietrafioną inwestycją.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Informacje przekazane w raporcie przez specjalistów mogą ustrzec Cię przed nieuczciwymi kontrahentami i utratą płynności finansowej. Innym skutecznym narzędziem z którego każdy może skorzystać jest pieczęć prewencyjna. Sprawdź jak skuteczna może być w Twojej firmie.

Monika Barzycka
Gredan Sp. z o.o.  

Loading Comments