Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 424 głosów
20%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

83 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

89 głosów
59%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

252 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Jak poprawić błędy w PIT?
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/

Jak poprawić błędy w PIT?

Podziel się tym artykułem:   

Osoby wypełniające w ostatnich dniach zeznanie roczne mogły popełnić w nim pomyłkę z powodu pośpiechu i nerwowości, jaka zawsze towarzyszy nam pod koniec okresu rozliczeniowego. W takim przypadku warto szybko dokonać korekty PIT i uniknąć nieprzyjemności ze strony fiskusa.

Należy pamiętać, że zeznanie roczne można korygować wielokrotnie. Jeżeli podatnik sam wykryje błąd w deklaracji i poprawi go przed wezwaniem do organu podatkowego w celu wyjaśnienia zaistniałej pomyłki, to minimalizuje ryzyko przykrych konsekwencji. Dlatego zawsze samodzielne dokonanie korekty jest dla nas korzystniejsze niż oczekiwanie na reakcję urzędników.

W prosty sposób zeznanie roczne wraz z załącznikami można skorygować za pomocą programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ. Po poprawieniu błędów należy wydrukować formularz PIT i dostarczyć go do właściwego według naszego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego osobiście lub listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Jak dokonać korekty zeznania rocznego?

Każda, nawet najmniejsza pomyłka w zeznaniu wymaga dokonania korekty. Aby to zrobić, należy złożyć w urzędzie skarbowym poprawioną deklarację roczną na takim samym formularzu PIT jak ten korygowany. W tym celu po za zmianą błędnych danych trzeba w rubryce cel złożenia formularza zaznaczyć opcję korekta zeznania (np. w PIT 36 jest to rubryka nr 6, a w PIT-37 nr 10). Jeżeli załącznik do zeznania został wypełniony nieprawidłowo, to także powinniśmy go poprawić.

Ważne jest, aby korektę deklaracji za 2011 rok sporządzić na formularzu PIT, który w tym roku obowiązuje. Ponadto oprócz skorygowanego zeznania i załącznika do niego należy przygotować również pismo z uzasadnieniem, dlaczego po raz kolejny składamy tą samą deklarację roczną. Może mieć ono dowolną formę, ale powinno zawierać opisaną przyczynę korekty zeznania oraz podpis podatnika.

Zeznanie roczne można poprawiać dowolną ilość razy

Przepisy podatkowe nie określają, ile razy podatnik może dokonać korekty swojego zeznania. Teoretycznie więc można to zrobić wielokrotnie i urząd skarbowy nie może odmówić przyjęcia poprawionej deklaracji. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takiego postępowania narażamy się na kontrolę organów podatkowych.

W niektórych przypadkach urzędnicy dokonują korekty zeznania z urzędu. Mogą to zrobić, jeżeli podatnik popełnił niewielkie błędy rachunkowe lub oczywiste literówki i wartość pomyłki nie przekracza kwoty 1000 zł na rzecz fiskusa. W takiej sytuacji urząd skarbowy doręczy nam kopię skorygowanego PIT-u wraz z opisem wprowadzonych zmian. Jeśli się z nimi nie zgadzamy, mamy prawo odwołać się od tej decyzji w ciągu 14 dni od daty otrzymania poprawionej kopii naszego zeznania. Organy podatkowe rzadko jednak korzystają z tej procedury.

Szczególnie ważne jest, aby korekty zeznania dokonać jak najszybciej od momentu, kiedy zorientujemy się, że popełniliśmy błąd. W ten sposób możemy uniknąć obciążenia nas sankcjami karno-skarbowymi i konieczności płacenia odsetek od ewentualnych zaległości podatkowych.

Podatnik.info

Podziel się tym artykułem:   
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl