Jak otworzyć salon kosmetyczny – krok po kroku
KS
sxc.hu
e-harmonogram.pl

Jak otworzyć salon kosmetyczny – krok po kroku

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Obecnie, salon kosmetyczny to dla ludzi miejsce nie tylko na pielęgnację ciała, ale również duszy. Jeśli więc chcesz założyć działalność w tej właśnie branży, nie zastanawiaj się − zrób to!

W przypadku salonów kosmetycznych podstawą jest dobra lokalizacja, profesjonalne wyposażenie, estetyczny wygląd i doświadczony personel. Już przy tworzeniu biznesplanu, musisz określić grupę docelową swojego salonu oraz zakres usług. Wybór lokalizacji również zależy od tego, co chcesz oferować. Weź więc pod uwagę fakt, iż zazwyczaj klientka chce mieć blisko do swojej kosmetyczki, salony w centrach handlowych dodają prestiżu, a rozbudowane, uzdrowiskowe SPA warto zakładać z dala od miasta, na terenach zielonych.

Jaki nakład na start

Założenie własnej działalności gospodarczej w zakresie usług kosmetycznych wiąże się z dużymi nakładami finansowymi na start. Musisz bowiem nie tylko wynająć lokal, ale również zakupić specjalistyczne urządzenia, sprzęt, przybory kosmetyczne i kosmetyki czy meble. Warto również zachować pewne środki na pierwsze miesiące świadczenia usług, bo jak wiadomo przychody będą rosnąć z czasem. Można jednak skorzystać z oferty leasingowej na sprzęty, pozyskać środki z urzędu pracy, jako uprzednio zarejestrowana osoba bezrobotna lub skorzystać ze specjalnych pożyczek na start, które są zabezpieczane ze środków unijnych. Możesz również skorzystać z franczyzy i otworzyć salon pod szyldem doświadczonej już firmy. Wówczas nie ponosisz tak dużego ryzyka i masz możliwość skorzystania z wiedzy doświadczonego partnera, który np. pomoże Ci w urządzeniu lokalu. Pamiętaj jednak, że nic nie działa w jedną stronę − zyski z salonu kosmetycznego będą dzielone.

Formalności i procedury

Sama procedura zakładania salonu kosmetycznego czy gabinetu odnowy biologicznej jest podobna do tradycyjnej ścieżki zakładania działalności gospodarczej. Musisz jednak pamiętać, że usługi z zakresu zdrowia i urody ściśle łączą się z przepisami sanitarnohigienicznymi, a co za tym idzie, z Sanepidem.

Aby otworzyć salon kosmetyczny, musisz uprzednio uzyskać pozytywną opinię Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Na stosowny wniosek o wydanie orzeczenia i po spełnieniu wszystkich warunków higienicznych oraz zdrowotnych dla działalności innej niż żywnościowo-żywieniowa, Sanepid wydaje zgodę na otwarcie salonu. Procedura zgłoszenia działalności obejmuje nie tylko wniosek, ale również inwentaryzację z opisem technologicznym, plany architektoniczne wraz z danymi pomieszczeń, w których będą świadczone usługi oraz dokumenty rejestracyjne firmy.

Higiena i sterylność

We wszelkiego rodzaju salonach kosmetycznych, zakładach fryzjerskich czy gabinetach odnowy biologicznej podstawą jest higiena oraz sterylne warunki pracy. Według najnowszych wymogów sanitarnohigienicznych, na którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia, w każdej firmie z tego obszaru działalności, będą musiały zostać zainstalowane specjalistyczne urządzenia do sterylizacji narzędzi kosmetycznych. Do obsługi takich sterylizatorów należy również odpowiednio przeszkolić personel, a proces sterylizacji musi odbywać się w wydzielonym pomieszczeniu lub w miejscu świadczenia usług, gdzie klient bezpośrednio jest narażony na ewentualne skaleczenie. Z pozostałymi wymogami sanitarnymi dotyczącymi salonów kosmetycznych można było zapoznać się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r., gdzie uregulowano szczegółowe wymagania sanitarne, jakie powinny spełniać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 31, poz. 273). Rozporządzenie zostało jednak uchylone w styczniu 2012 roku, a Ministerstwo wciąż pracuje nad nowelizacją przepisów sanitarnohigienicznych.

Każdy natomiast, kto chce otworzyć swój salon kosmetyczny musi przeanalizować pojedyncze przepisy dotyczące danych usług, np. tych z zakresu manicure i pedicure czy wyposażenia w solarium lub miejsce do masażu. I pamiętaj − każdy z tych aspektów może być skontrolowany przez Sanepid w dowolnej chwili!

Mój pracownik

Jeśli planujesz zatrudniać pracowników w Twoim salonie kosmetycznym, musisz złożyć odpowiednie formularze w ZUS. Oczywiście jako pracodawca, musisz zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy dotyczące samego pomieszczenia i wyposażenia salonu oraz przeszkolenie w zakresie przepisów BHP. Każdy pracownik salonu kosmetycznego musi bowiem posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu zachowania higieny, dezynfekcji i czystości sprzętu czy eliminowania ryzyka zakażeń bakteriami oraz wirusami.

Muzyka i film w trakcie zabiegu

Aby umilić zabiegi kosmetyczne swoim klientom kojącą muzyką lub lekkim filmem, zapewne będziesz korzystał z radia, telewizji lub odtwarzacza. Musisz więc podpisać umowę licencyjną z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi oraz wnieść odpowiednią opłatę. Publiczne odtwarzanie elementów audio i video, jest bowiem regulowane przez ustawę o prawie autorskim i powiązane z ochroną praw autorskich ich twórców. Przed otworzeniem swojego salonu, musisz więc zgłosić się do Stowarzyszenia Autorów (ZAIKS), Związku Producentów Audio Video (ZPAV) lub do Związku Artystów Wykonawców (Stoart).

Każda nowopowstała firma wymaga promocji. Nie inaczej jest w przypadku salonu kosmetycznego. Profesjonalna strona internetowa i odpowiednie pozycjonowanie to podstawa. Istotne są również ulotki, reklama w prasie, na tematycznych lub ogólnoinformacyjnych portalach internetowych, dane firmy w internetowym katalogu firm czy interesujące promocje. Jednak najbardziej skuteczne jest rzetelne i nieprzeciętne świadczenie usług, a co za tym idzie − polecenie od innej klientki.



Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PESEL czy NIP, - który z identyfikatorów podatnik powinien wpisać w PIT?