Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Jak dowiedzieć się, na co organizacja przekazała Twój...
Fundacja Rosa
fundacja Rosa

Jak dowiedzieć się, na co organizacja przekazała Twój 1%?

Podatnicy składający roczne zeznanie w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych mają prawo przekazania 1% podatku na dowolną organizację pożytku publicznego. Nie wszyscy korzystają z tego przywileju, między innymi dlatego, że nie są pewni, na co OPP przeznaczają otrzymane fundusze. Jak to sprawdzić?

Najprostszym sposobem jest odwiedzenie strony www wybranej organizacji i prześledzenie sprawozdań merytorycznych i finansowych z poszczególnych lat. Dzięki nim możemy zobaczyć krok po kroku, jakie działania OPP podjęła w danym roku i jaki budżet przeznaczyła na ich realizację. Każda organizacja pożytku publicznego ma ustawowy obowiązek sporządzenia i podania do wiadomości ogólnej wyżej wymienionych sprawozdań, dlatego nie musimy obawiać się, że jakiś fakt zostanie przed nami zatajony.

 

Kolejnym sposobem zyskania informacji na temat fundacji i stowarzyszeń jest śledzenie ich stron internetowych. Niektóre organizacje bardzo skrupulatnie i regularnie informują o podejmowanych przez siebie działaniach, pisząc aktualności, zamieszczając galerie ze zdjęciami i krótkie filmiki.

 

Coraz więcej OPP prowadzi profile w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebook'u. Co ciekawe, pracownicy fundacji i stowarzyszeń nie tylko zakładają oficjalne konta swoich organizacji, ale także poszczególnych projektów. Dla przykładu Fundacja Rosa - oprócz profilu ogólnego - posiada fanpage prowadzonej przez siebie kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona.

 

Możliwości sprawdzenia, na co organizacje pożytku publicznego przeznaczają fundusze od podatników jest wiele. Warto być na bieżąco z działaniami wybranych organizacji, by świadomie obdarowywać je 1%.

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Loading Comments