Jak dokumentować wydatki na internet w PIT za 2017 rok? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Jak dokumentować wydatki na internet w PIT za 2017 rok?
Redakcja
Pixabay.com
Podatnik.info

Jak dokumentować wydatki na internet w PIT za 2017 rok?

Podziel się tym artykułem:   

Chociaż prawo do odliczenia ulgi na internet zostało w ostatnich latach mocno ograniczone, niektórzy podatnicy nadal mogą z niej skorzystać w rozliczeniu PIT za 2017 rok w 2018 roku. Muszą pamiętać, że roczny limit wynosi 760 zł, a poniesione wydatki należy udokumentować. 

Koszty związane z użytkowaniem sieci mogą odliczyć osoby rozliczające się według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) oraz ryczałtowcy. Do deklaracji PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 muszą dołączyć druk PIT/O. Więcej o tej preferencji można przeczytać w artykule pt. „Jak odliczyć ulgę na internet w PIT w 2018 roku?”.

Internet stacjonarny a mobilny w rozliczeniu PIT w 2018 roku

W ramach ulgi można odliczyć wszelkie wydatki związane z użytkowaniem sieci. Oznacza to, że z preferencji może skorzystać osoba posiadająca internet podłączony do komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu lub smartfona, a także korzystająca z usług kafejki internetowej.

Urząd skarbowy wymaga od podatnika, aby udokumentował on poniesione koszty, niekoniecznie w postaci faktury. Może to być np. wydruk z konta bankowego, z którego opłacamy rachunki za korzystanie z mediów takich jak internet. Dokument powinien posiadać następujące dane:

  • identyfikację tożsamości sprzedawcy i nabywcy,
  • kwotę zapłaty poniesionej za korzystanie z usługi,
  • rodzaj zakupionej przez podatnika usługi,
  • stwierdzenie faktycznie poniesionych wydatków, a nie tylko zamówienie usługi.


Odlicz ulgę na internet z Podatnik.info online?


Najszybciej i najwygodniej ulgę na internet można odliczyć online za pomocą systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. W pełni jest z nim skonfigurowany całkowicie bezpłatny program PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info. Wystarczy podać 5 następujących danych, na podstawie których urząd skarbowy zweryfikuje przez internet naszą tożsamość:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.


Następnie intuicyjny kreator po zaznaczeniu odpowiednich pól, pomoże użytkownikowi przejść przez kolejne etapy rozliczenia rocznego. W zależności od podanego przez podatnika źródła dochodu, system wygeneruje deklarację PIT-28, PIT-36 lub PIT-37, do której dołączony zostanie PIT/O, w którym należy wykazać prawo do ulgi na internet. Po otrzymaniu za pośrednictwem portalu podatkowego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), możemy być pewni, że nasz PIT dotarł do urzędu skarbowego.

 

Podziel się tym artykułem: