Jak zmieniły się zasady w odliczaniu VAT przy zakupie...
http://sxc.hu/
Deloitte

Jak zmieniły się zasady w odliczaniu VAT przy zakupie samochodu firmowego - krok po kroku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Od 1 stycznia 2014 r., w wyniku przedłużenia się procedur ustawodawczych, polscy podatnicy uzyskali szersze niż dotychczas możliwości w zakresie odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodu do działalności gospodarczej.

Obowiązujące przepisy dot. odliczenia podatku VAT

Przepisy pozwalają na pełne odliczenie VAT od samochodów „osobowych” z homologacją ciężarową. Samochody takie powinny jednak spełnić pewne warunki techniczne – chociaż nie muszą już mieć trwałej przegrody (tzw. kratki). Zgodnie z Ustawą o VAT pełne prawo do odliczenia w stosunku do takiego pojazdu (i nabywanego do niego paliwa) przysługuje przykładowo, jeżeli liczba miejsc wynosi 3 lub więcej, a dopuszczalna ładowność przynajmniej 500 kg. Warunki te znacznie rozszerzają zakres samochodów, których nabycie uprawnia do pełnego odliczenia.

Nowe przepisy w zakresie odliczenia podatku VAT

Korzystne dla podatników przepisy wkrótce zostaną zmienione i nowe ograniczenia wejdą w życie już 1 kwietnia 2014 r. Projektowane zmiany są następstwem uzyskanej przez Polskę decyzji derogacyjnej Rady UE, zezwalającej Polsce na wprowadzenie specjalnych środków ograniczających prawo do odliczenia VAT. Prowadzone są obecnie przyśpieszone prace w sejmie nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT, która z jednej strony ograniczy prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z samochodami osobowymi, jednak z drugiej dostarczy przedsiębiorcom nowych możliwości optymalizacyjnych. W szczególności, przy spełnieniu pewnych warunków ewidencyjnych mogą istnieć szanse na uzyskanie pełnego prawa do odliczenia VAT od zakupu samochodów firmowych i paliwa do nich nabywanego (dotyczyć to będzie także samochodów osobowych).

Z tej perspektywy warto jak najszybciej zastanowić się nad polityką wydatków związanych z samochodami osobowymi w Państwa firmie, w celu określenia potencjalnych możliwości optymalizacyjnych w zakresie podatku VAT

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
5 błędów popełnianych przy wyborze samochodu na firmę