Jak złożyć PIT przez internet 2019 – garść porad dla...
Podatnik.Info
Podatnik.Info

Jak złożyć PIT przez internet 2019 – garść porad dla początkujących

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Na co zwracać uwagę podczas wypełniania zeznania podatkowego dla fiskusa, aby nasza deklaracja została poprawnie uzupełniona już za pierwszym razem?

 

Jak złożyć PIT przez internet bez popełnienia błędów?

Pomyłki w złożonych deklaracjach mogą wynikać z wielu czynników. Korzystanie z programu PIT wydatnie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się większości niedopatrzeń, jednak nie zwalnia podatnika z czujności. Użytkownik, pragnący dowiedzieć się jak rozliczyć PIT przez internet, musi zwracać uwagę na wszystkie aspekty składanej przez siebie deklaracji.

 

Podobnie jak w przypadku deklaracji papierowych, rozliczając PIT przez internet należy pamiętać o wypełniania zeznania podatkowego na aktualnym formularzu. O ile deklaracje dostępne w programie PIT online zawsze są aktualne, program zainstalowany na komputerze powinien być zawsze zaktualizowany do najnowszej wersji. Sprawdzenie czy posiadana przez nas aplikacja zawiera najnowsze wersje druków, to zaledwie kilka kliknięć, które uchronią nas od ryzyka konieczności złożenia korekty.

 

Z kwestią korekty wiąże się jeszcze jeden aspekt złożenia deklaracji, który bardzo często powoduje unieważnienie składanego dokumentu w wersji papierowej. Drukowana deklaracja PIT zawiera pole o nazwie „Cel złożenia zeznania”, w którym należy zaznaczyć właściwą możliwość, mając do wyboru „złożenie zeznania” oraz „korektę zeznania”. W wersji papierowej, pole to jest niewielkie, przez co często zostaje one przeoczone przez uzupełniających. Jednakże, decydując się na złożenie deklaracji przez program PIT, system pyta użytkownika o cel złożenia zeznania na samym początku procesu jego uzupełniania.

 

Jak złożyć PIT przez internet – pamiętaj o poprawnych danych!

Jednym z najważniejszych fundamentów bezbłędnej deklaracji podatkowej jest poprawność informacji na temat zarobków podatnika, które należy przepisać z PIT-11. Druk ten powinniśmy otrzymać od pracodawcy do końca lutego. Błędy w przeniesieniu tych informacji do naszej deklaracji może skutkować koniecznością złożenia korekt – jeśli przeoczone przez nas błędy zauważy Urząd Skarbowy, należy liczyć się z możliwością otrzymania wezwania od fiskusa w celu omówienia pomyłki. W przypadku wykonywania stosunku pracy dla więcej niż jednego płatnika, podatnik musi dopilnować umieszczenia w zeznaniu podatkowym wszystkich PIT-11.

 

Nie wszyscy podatnicy zwracają uwagę na wymogi dotyczący wyliczenia należnej fiskusowi kwoty. W bardzo prawdopodobnym przypadku, w którym suma podatku nie będzie wartością równą, lecz będzie kończyła się groszami, podatnik ma obowiązek zaokrąglić kwotę w górę (większa bądź równa 50 gr) bądź w dół (mniej niż 50 gr). W przypadku korzystania z programu PIT, aplikacja samodzielnie dba o poprawne zaokrąglenie kwoty podatku.

 

W zależności od wariantu składanej deklaracji, należy pamiętać o uzupełnić dokument o odpowiedni identyfikator podatkowy.  Do 2011 r. jedynym właściwym numerem identyfikacyjnym był NIP, lecz obecnie większość podatników rozlicza się przy pomocy PESEL-u. Najważniejszym warunkiem, obligującym do rozliczenia przy pomocy NIP jest prowadzenie w ubiegłym roku podatkowym działalności gospodarczej.

 

Jak złożyć PIT przez internet? – rozwiązanie tego problemu jest prostsze niż mogłoby się wydawać! Złożenie deklaracji podatkowej przez internet jest nie tylko szybsze, lecz również prostsze i bezpieczniejsze. Użytkownik programu PIT może liczyć na pomoc techniczną oraz asystę samej aplikacji, która zadba o poprawne wymaganych pól, jak również błyskawicznie powiadomi o poprawności całej deklaracji.

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

 

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wypełnienie PIT-u przez internet za 2018 przyniesie podatnikowi najwięcej korzyści