Jak zdobyć dotację z UE? Część 1
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak zdobyć dotację z UE? Część 1

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Starania o dotację trzeba zacząć od szczegółowego określenia, na co są nam potrzebne środki – czy jest to powstanie nowej firmy czy rozwój prowadzonej działalności. Istotna jest nie tylko branża, w której działamy, ale także konkretne pomysły, które chcemy zrealizować. Może być to na przykład zakup wyposażenia dla nowo powstałego salonu fryzjerskiego, maszyn dla firmy w branży budowlanej czy komputerów dla biura rachunkowego. Konieczna jest też świadomość, jakie zyski przyniesie taka inwestycja i umiejętność skutecznej argumentacji, że środki na realizację takiego a nie innego przedsięwzięcia są nam szczególnie potrzebne.

Starania o dotację z funduszy europejskich to dość skomplikowana procedura. Aby przejść przez nią z sukcesem, trzeba najpierw zapoznać się z każdym jej etapem i każdy z nich realizować krok po kroku.

Krok 1. – Znajdź program, z którego chcesz otrzymać dotację


Fundusze europejskie są przyznawane w ramach konkretnych Programów. Te z kolei są podzielone na Działania, które je uszczegóławiają. Programów jest pięć: Infrastruktura i Środowisko, Innowacyjna Gospodarka, Kapitał Ludzki, Rozwój Polski Wschodniej i Pomoc Techniczna. W każdym programie można wyróżnić od kilku do kilkunastu działań, w ramach których realizowane są projekty i przyznawane dotacje na ich realizację. Przykładowe działania w Programie Kapitał Ludzki to np. Zatrudnienie i integracja społeczna, Szkolnictwo wyższe i nauka, Rynek pracy otwarty dla wszystkich. W Programie Rozwój Polski Wschodniej znajdziemy takie działania, jak Wspieranie innowacji, Systemy miejskiego transportu zbiorowego czy Infrastruktura drogowa. Różnych działań i przykładowych projektów jest bardzo dużo, a przydatnym narzędziem do znalezienia właściwego z punktu widzenia naszego biznesu jest wyszukiwarka na rządowej stronie internetowej poświęconej dotacjom, dostępna tutaj.  Znalezienie właściwego Programu i Działania to podstawa, aby ubiegać się o dotację.

Krok 2. – Szczegółowo zapoznaj się z dokumentacją Programu


Dokumentacja związana z Programem, w ramach którego chcemy starać się o dotację, to zwykle wiele stron dość skomplikowanego opisu procedur i zasad. Ich znajomość jest jednak konieczna, aby prawidłowo przygotować aplikację i bez problemu przejść przez szereg wymaganych regulaminami  czynności. W czasie lektury może się okazać, że źle wybraliśmy Program czy Działanie. Może być ona także inspiracją dla nowych pomysłów. Właśnie w ten sposób warto ją traktować – jako pomoc a nie żmudny obowiązek. Na tym etapie należy też zapoznać się z instytucją, która jest odpowiedzialna za prowadzenie konkretnego konkursu.

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?