Jak zapłacić podatek od wygranych nagród?
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak zapłacić podatek od wygranych nagród?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zryczałtowany podatek dochodowy zamiast skali podatkowej

Kwestię zapłaty podatku od wygranych lub nagród reguluje art. 30 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią powyższego przepisu wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz uzyskanie nagród związanych ze sprzedażą premiową obciążone jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 proc. zamiast skalą podatkową. Tego rodzaju podatek potrąca płatnik (podmiot wypłacający wygraną lub nagrodę) od przychodu podatnika i oznacza to koniec rozliczenia z fiskusem. Dzięki temu podatnik nie musi w zeznaniu rocznym wykazywać tego typu korzyści.

Niektóre wygrane są zwolnione z opodatkowania

Podatnicy muszą jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą opdof od zasady poboru 10-proc. zryczałtowanego podatku istnieje wiele wyjątków. Jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy opdof, zwolnione z opodatkowania są:

- wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja),
- konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu,
- oraz nagrody związane ze sprzedażą premiową.

Należy mieć na uwadze, że jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie może być wyższa niż kwota 760 zł. Jeżeli powyższy limit zostanie przekroczony, to 10-proc. zryczałtowany podatek zostanie odciągnięty od całości wygranej.

Kolejne limitowane zwolnienie podatkowe na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy opdof to: wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza kwoty 2.280 zł.

Natomiast niezależnie od wysokości wygranej, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy opdof całkowicie zwolnione z opodatkowania są wygrane w kasynach gry, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach w bingo pieniężne i fantowe.

Zarówno w przypadku zwolnienia z opodatkowania wygranych wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 6 oraz art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy opdof trzeba pamiętać, że gry muszą być urządzane i prowadzone przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych oraz grach i zakładach wzajemnych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wspólne rozliczenie z dzieckiem