Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Jak zapłacić niedopłatę podatku w PIT za 2016 rok?
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak zapłacić niedopłatę podatku w PIT za 2016 rok?

Wypełniając roczny PIT za 2016 rok podatnik musi pamiętać, że może wyniknąć sytuacja, w której jego zobowiązanie wobec fiskusa będzie dodatnie. W takim przypadku musi na konto urzędu skarbowego wpłacić niedopłatę podatku. 

Kiedy upływa termin zapłaty niedopłaty podatku PIT?


Przypomnijmy, że urząd skarbowy zgodnie z ustawą ma 3 miesiące, licząc od daty złożenia przez nas deklaracji ¬– na zwrot nadpłaty podatku. Oznacza to, iż jeśli rozliczamy się z fiskusem pod koniec kwietnia, należne pieniądze możemy otrzymać nawet dopiero pod koniec lipca.


Jednak zupełnie inaczej jest w przypadku niedopłaty PIT. Podatnik musi ją wpłacić na konto właściwego dla swojego miejsca faktycznego zamieszkania (nie ma znaczenia miejsce adresu zameldowania widniejące w dowodzie osobistym) urzędu skarbowego, wraz z ostatecznym upływem terminu złożenia deklaracji za 2016 rok.


W przypadku PIT-28 będzie to 31 stycznia 2017 roku, a PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 – 2 maja 2017 roku (z uwagi na to, iż 30 kwietnia wypada w niedzielę, a 1 maja to święto państwowe i dzień wolny od pracy). Jeśli należna kwota wpłynie na konto fiskusa po upływie ustawowego terminu, skarbówce przysługuje prawo naliczenia zaległych odsetek. Co więcej, podatnik ma obowiązek ich zapłaty bez wezwania urzędu. Jeśli tego nie zrobi, nadal będą rosły.


Rozlicz PIT za 2016 rok w 5 minut z Podatnik.info


Dlatego nie warto czekać do ostatnich dni okresu rozliczeniowego za 2016 rok, tylko złożyć deklarację w urzędzie skarbowym na początku 2017 roku. Dzięki temu nawet w przypadku powstania niedopłaty, będziemy mieli aż 3 miesiące na uzbieranie wymaganej kwoty i jej wpłatę na konto fiskusa.


W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 milionów zadowolonych Polaków i prześlij deklaracje za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. W tym celu wystarczy w e-PIT bez wychodzenia z domu, podać 5 następujących danych identyfikacyjnych:

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).


Jak zapłacić niedopłatę podatku PIT za 2016 rok?


Niedopłatę podatnik może uregulować bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego właściwego dla faktycznego miejsca zamieszkania. Ponadto może zaległość wobec fiskusa uregulować za pośrednictwem przelewu bankowego.


Uwaga! Wpłaty na konto odpowiedniego urzędu skarbowego należy dokonać wyłącznie z własnego rachunku bankowego. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. „Jak wpłacić urzędowi skarbowemu niedopłatę PIT za 2016 rok?”.


Podatnik.info 

Loading Comments