Jak założyć sklep internetowy, – krok po kroku
sxc.hu
e-harmonogram.pl

Jak założyć sklep internetowy, – krok po kroku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dlaczego więc nie wykorzystać tego ogólnodostępnego i ogólnoświatowego narzędzia przy zakładaniu działalności gospodarczej? Dlaczego więc nie założyć sklepu internetowego?

Otworzenie i prowadzenie sklepu internetowego jest niezwykle proste, a przy tym staje się coraz bardziej popularne. Jak wiadomo, przedsiębiorca chce docierać do coraz nowszego klienta, a to właśnie Internet daje takie możliwości. Niezależnie jednak od tego czy zakładasz sklep tradycyjny czy internetowy, podstawowym wymogiem jest założenie własnej działalności gospodarczej − zarówno w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółki. Do legalnego działania w sieci potrzebna Ci będzie zarejestrowana firma, z numerem NIP, REGON, adresem siedziby oraz firmowym kontem bankowym. Jeśli natomiast posiadasz już własną działalność gospodarczą, wystarczy stosowny kod PKD z informacją o handlu w Internecie, dodany do wpisu firmy w CEIDG. O ile więc zdecydowałeś się już na ten rodzaj biznesu, wybrałeś branżę i zarejestrowałeś firmę, możesz przystępować do realizacji!

Po pierwsze asortyment

Po wyborze branży, musisz zdecydować się na rodzaj i wielkość asortymentu sklepu internetowego. To od Ciebie zależy czy zaoferujesz konsumentom specjalistyczne produkty czy szeroko rozumiany asortyment uzupełniający. Przy wyborze, musisz kierować się grupą odbiorczą, do której pragniesz trafić i jak chcesz ją zdobyć. W tym przypadku najlepiej przygotować tzw. analizę SWOT, czyli mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń wnikających z działalności konkurencji. Twój sklep internetowy ma dać klientowi to, czego nie dają inni, w sposób atrakcyjny i przekonujący. To w jaki sposób przedstawisz bazę produktów oraz jak ją wypromujesz, np. przez odpowiednie pozycjonowanie strony czy e-mail marketing, będzie głównym czynnikiem popularności Twojego sklepu.

Od Ciebie również zależy czy Twój sklep internetowy będzie miał swoją siedzibę, która da konsumentowi możliwość samodzielnego odebrania towaru, czy też będziesz działał wyłącznie na zasadach sprzedaży wysyłkowej. Przy sprzedaży produktu online nie ma wymogu ich magazynowania. Możesz wówczas skorzystać z oferty hurtowni i sprowadzać dany produkt na zamówienie, a u siebie trzymać wyłącznie najbardziej "chodliwe" towary. Dzięki temu, obniżysz koszta wynikające z utrzymywania własnego magazynu.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na internetowy handel żywnością oraz produktami spożywczymi, musisz dokonać odpowiedniego zgłoszenia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Dobry dostawca zawsze w cenie

Współpraca z dostawcami i firmą oferującą usługi z zakresu szybkich płatności internetowych to podstawa każdego sklepu internetowego. O ile nie produkujesz danego towaru samodzielnie i nie wymaga to od Ciebie zależności od podwykonawców, powinieneś zaznajomić się z ofertą potencjalnych dostawców oraz wybrać tę najkorzystniejszą i najbardziej optymalną. E-handel działa bowiem sprawnie i efektywnie właśnie na bazie współpracy z zaufanymi partnerami. Warto również pomyśleć o podpisaniu stałej umowy z firmami kurierskimi. Jeśli chcesz działać głównie na zasadach sprzedaży wysyłkowej, taka umowa może zapewnić korzystne rabaty.

IT, czyli serwer, domena, hosting

Sklep internetowy, podobnie jak firma internetowa, wymagają odpowiednich narzędzi, które pozwolą na poprawne funkcjonowanie w sieci. Nie możesz zapomnieć bowiem o odpowiednim oprogramowaniu, domenie i hostingu − filarach sprawnie działającego i docierającego do Internautów sklepu internetowego. Jeśli chodzi o oprogramowanie, do wyboru masz kilka możliwości − możesz je zakupić w formie samego oprogramowania, bez utrzymania na serwerze, zamówić pełne i indywidualne oprogramowanie lub wydzierżawić wraz z usługą hostingową. Zależy to od tego czy masz doświadczenie i wiedzę z zakresu IT oraz ile środków chcesz przeznaczyć w tym obszarze na początku swojej działalności. Dla osób, które nie znają tajników informatyki i nowych technologii oraz nie mają dużej ilości pieniędzy, najlepszym rozwiązaniem jest właśnie dzierżawa od branżowej firmy hostingowej. Za niewielką, miesięczną opłatą otrzymasz pełne oprogramowanie, zawierające wszystkie narzędzia, które są niezbędne do prowadzenie e-sklepu, czyli serwer, domenę − adres strony, hosting, gotowy layout oraz wsparcie techniczne.

Najważniejszy − regulamin

Jednak przed faktycznym uruchomieniem sklepu internetowego, musisz opracować dla swoich przyszłych klientów regulamin, który wyklucza klauzule niedozwolone przez UOKiK, wykaz istotnych podstron informacyjnych oraz politykę prywatności. Regulamin jest postrzegany nie tylko jako prawa i obowiązki kupującego. Służy również do ochrony sprzedającego, czyli Ciebie, dlatego warto dobrze przemyśleć i odpowiednio sformułować każdy jego punkt. Ponadto, baza Twoich klientów musi być również zgłoszona i udostępniona w GIODO, czyli w Generalnym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych.

Sklep internetowy to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy przy niewielkich początkowych nakładach finansowych, chcą szybkich przychodów. Zarówno magazynowanie produktów, promocję e-sklepu, jak i organizację domeny i hostingu możesz zlecić profesjonalnym firmom zewnętrznym, przy niewielkich kosztach. Dzięki temu będziesz miał uporządkowany biznes, nie narazisz się na wpadki oraz zachowasz pełną kontrolą nad wszystkimi aspektami swojej internetowej działalności.Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Grudzień będzie rekordowy dla e-sklepów. Ruch na stronach internetowych wzrośnie o kilkaset procent