Jak założyć firmę transportową?
http://sxc.hu/
e-harmonogram.pl

Jak założyć firmę transportową?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dobry biznesplan to podstawa przy zakładaniu każdej działalności gospodarczej. Musi być stworzony w oparciu o realne dane rynkowe branży, analizę konkurencji oraz tzw. analizę SWOT − mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń rynkowych. Warto prześledzić stawki oferowane przez firmy konkurencyjne oraz możliwości na danym obszarze. Jeśli bowiem w Twoim mieście lub rejonie, firmy transportowe powstają jak grzyby po deszczu, może być trudno o klientów i dotarcie do partnerów. Pamiętaj również nie tylko o innych firmach transportowych, ale i o ich alternatywach − transporcie kolejowym, wodnym czy firmach kurierskich.

Realna analiza możliwości

Najpierw odpowiedz sobie na pytania: skąd weźmiesz środki transportu, ile będą kosztować, jak dużo pracowników chcesz zatrudniać, gdzie chcesz ulokować swoją firmę oraz ile chcesz zainwestować w środki promocyjne. Najistotniejsze jest jednak jakie realne przychody możesz założyć, w jakim czasie możesz je osiągnąć i o ile przewyższają czekające Cię koszty, np. na samo paliwo, naprawę pojazdów, raty za pojazdy, ubezpieczenia, wynagrodzenie pracowników czy opłaty za lokal.

Warto również sprecyzować charakter swojej działalności. Czy chcesz świadczyć usługi wyłącznie transportowe, czy też później chciałbyś je rozszerzyć o dodatkowe usługi spedycyjne, wynajem pojazdów lub serwis. Po tym możesz zdecydować o formie prowadzonej działalności − popularne są te jednoosobowe, ale spółki również mogą być korzystne.

Klient nasz pan

Przemyślałeś już jak zdobędziesz klientów? Musisz mieć strategię! Możesz wybrać tzw. strategię kosztową, czyli usługi średniej jakości, na dużą skalę, po bardzo niskich cenach; strategię zintegrowaną, czyli usługi wysokiej jakości, na małą skalę, za przeciętną cenę; oraz strategię wysokiej jakości, czyli usługi bardzo wysokiej jakości, dla wyselekcjonowanej grupy klientów, po bardzo wysokich cenach. Od tego zależy dobry start oraz zdobycie pierwszych zleceń, na rozkręcenie działalności.

Rejestracja i zezwolenia

Sama rejestracja działalności gospodarczej w branży transportowej nie różni się od tej standardowej − firma musi zostać zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym, jeśli zakładasz spółkę. Możesz zrobić to tradycyjnie w urzędzie, ale również online.

Musisz zdecydować czy Twoja firma działa jako transport krajowy czy też transport międzynarodowy. Potrzebujesz do tego oczywiście odpowiednich zezwoleń. Jeśli Twoja firma to tylko pojazdy o masie nie przekraczającej 3,5 tony z załadunkiem, wystarczy prawo jazdy kategorii B i rejestracja w CEIDG. W przypadku cięższych pojazdów, koniecznie jest prawo jazdy kategorii C, D lub C+E oraz licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób lub rzeczy, wydawana przez wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Wniosek o licencję należy uzupełnić o zaświadczenie o niekaralności oraz certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie rzeczy lub osób, krajowy lub międzynarodowy. Certyfikat można uzyskać w Centrum Szkoleń Kierowców Zawodowych, po odbyciu kursu. Musi go posiadać nie tylko kierowca, ale i sam przewoźnik. Licencja natomiast musi być dodatkowo poświadczona dowodem na to, że posiadasz zabezpieczone środki finansowe na rozkręcenie biznesu.

Po otrzymaniu certyfikatu i licencji, musisz wykupić polisę OC Przewoźnika Drogowego. Bez niej nie ma co liczyć na klientów, będziesz musiał bowiem pokazywać polisę przy zabieganiu o zlecenia. Ubezpieczenie obejmuje np. utratę przesyłki czy jej uszkodzenie w trakcie wydania.

Kredyt czy leasing?

Najkorzystniej jest pracować w zakresie własnego samochodu. Jeśli jednak nie posiadasz takiego lub po prostu nie stać Cię na zakup nowych czy używanych pojazdów, możesz zaciągnąć kredyt lub wziąć samochody w leasing. Zarówno kredyt jak i leasing to comiesięczny opłata, a przedtem, spełnienie formalnych wymagań. Jeśli zdecydujesz się na kredyt, środki możesz przeznaczyć wyłącznie na dany cel, czyli w tym przypadku na pojazd, którego stajesz się właścicielem. Leasing, czyli dzierżawa samochodu, sprawia, że stajesz się jedynie użytkownikiem, a nie właścicielem auta. To oznacza, że obowiązki i przywileje związane z posiadaniem samochodu pozostają na leasingodawcy.

Uwaga, kontrola!

Inspektorat Transportu Drogowego często przeprowadza kontrole w firmach z branży transportu drogowego. Sprawdzane jest przestrzeganie przepisów drogowych, rozporządzeń i norm unijnych, a także ustalają współczynnik ryzyka danego przedsiębiorstwa. Sprawdzani mogą być również kierowcy. Ci, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C lub D, muszą je wymieniać co 5 lat. Wymiana poprzedzona jest kursem doszkalającym, badaniami lekarskimi oraz psychotechnicznymi.

Drogi objęte opłatami

Należy pamiętać o kosztach związanych z pokonywaniem dróg płatnych. Muszą być one uiszczane przez właściciela firmy, posiadaczy autobusów, samochodów dostawczych oraz samochodów osobowych o masie powyżej 3,5 tony. Jest to jednak niezwykle sprawne poprzez wprowadzenie systemów viaTOLL oraz elektronicznego poboru opłat, a koszta można uiszczać poprzez tzw. konto przedpłacone lub konto z odroczoną płatnością.

Firma transportowa to więc bardzo restrykcyjne wymagania oraz szereg formalności. Jest to jednak bardzo dochodowy biznes, szczególnie gdy wiemy gdzie i jak szukać zleceniodawców. A jeśli masz już wypracowane kontakty lub działasz pod znaną marką, będziesz miał z górki.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
GPS na pewno legalny?