Jak wystawić fakturę marża?
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak wystawić fakturę marża?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Czym jest marża?


Fakturę marża wystawiają ci podatnicy, dla których podstawą opodatkowania jest marża. Na czym polega takie opodatkowanie?


Podatek VAT oblicza się tutaj w szczególny sposób – od kwoty należności, którą płaci nabywca, odejmuje się cenę nabycia towarów bądź usług, a następnie różnicę pomniejsza się o kwotę podatku wynikającą z nabycia tych towarów/usług. Otrzymana kwota to właśnie marża, od której oblicza się podatek VAT. Podatnicy rozliczający się w ten sposób nie mają możliwości odliczenia VAT-u z faktur zakupu.


Którzy podatnicy mogą być opodatkowani w opisany sposób?


W przepisach wyróżnia się dwie podstawowe grupy: podatnicy świadczący usługi turystyczne oraz dokonujący dostaw towarów używanych (np. samochodów), dział sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich.
 

Co powinna zawierać faktura marża?


Na takiej fakturze nie znajdziemy tych samych danych, co na zwykłej FV. Podstawowa różnica to brak wartości sprzedaży netto i stawki oraz kwoty podatku. Nie znajdziemy też na niej ceny jednostkowej netto, sumy wartości sprzedaży z podziałem na stawki, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Faktura marża musi być oznaczona napisem „faktura marża” i numerem kolejnym dokumentu. Tak samo jak zwykła faktura powinna zawierać imię, nazwisko, nazwę, adres sprzedawcy i nabywcy, a także ich numery NIP. Musi się na niej również znaleźć data sprzedaży i wystawienia faktury. W części dotyczącej towaru muszą się znaleźć: nazwa towaru/usługi, jednostka miary, ilość sprzedanego towaru/usługi oraz kwota należności (zawarty w niej jest podatek VAT) – należy ją zapisać cyframi i koniecznie słownie.


Faktura marża jest równoznaczna z rachunkiem wstawianym przez przedsiębiorców niebędących płatnikami VAT.Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga: zmiany w CIT 2022. Sprawdź!