Jak wysłać PIT 2019? Sposobów jest więcej niż myślisz
Podatnik.Info
Podatnik.Info

Jak wysłać PIT 2019? Sposobów jest więcej niż myślisz

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zanim zdecydujesz się na metodę złożenia deklaracji PIT, zapoznaj się z krótkim opisem najczęściej spotykanych metod jak wysłać PIT.

 

Jak wysłać PIT 2019 – internet a poczta tradycyjna

Od dekady sukcesywnie spada liczba osób, które decydują się na złożenie swojej deklaracji podatkowej bezpośrednio w okienku podawczym w swoim urzędzie skarbowym. Na taką tendencję wpływ ma przede wszystkim rozwój możliwości programów do rozliczenia PIT przez internet, jak również udogodnienia wprowadzane przez Ministerstwo Finansów, mające na celu bezproblemowe korzystanie z funkcji systemu „e-Deklaracje”.


Elektroniczne przesłanie zeznania podatkowego również może być dokonane na kilka sposobów. Podatnik może zdecydować się na samodzielne wypełnienie obowiązującej go deklaracji za pomocą interaktywnego formularza lub narzędzi dedykowanych, takich jak program PIT. Aplikacja ta oferuje wiele przydatnych możliwości, które mogą okazać się kluczowe dla podatników niezaznajomionych z zagadnieniami księgowymi. Program PIT pomoże im w wyliczeniu pełnej należności podatkowej (łącznie z zaokrągleniem do pełnej złotówki), jak również sprawdzi, czy wszystkie niezbędne pola deklaracji zostały uzupełnione. Użytkownik programu otrzyma również Urzędowe Poświadczenie Odbioru, którego wydruk dopełnia formalności po stronie podatnika.


Coraz mniejsza liczba podatników decyduje się na przesłanie swojej deklaracji PIT listownie. Fakt ten związany jest z m.in. obostrzeniami regulaminowymi, które zabraniają nadania zeznania podatkowego przez inne firmy bądź kurierów. Zgodnie z literą prawa, PIT może być przesłany jedynie przez polską placówkę pocztową, która pełni rolę tzw. operatora publicznego.

 

Jak wysłać PIT – pozostałe sposoby przesłania deklaracji

Każdego podatnika może spotkać sytuacja, w której nie będzie on miał możliwości bądź warunków do rozliczenia swej deklaracji przy pomocy programu PIT (zarówno w wersji przeznaczonej do instalacji, jak i dostępnej na dowolnej przeglądarce internetowej). Możliwości złożenia zeznania podatkowego jest więcej, a taka osoba może starać się o złożenie niezbędnych dokumentów m. in.:

  • w polskim urzędzie konsularnym (w sytuacji, jeśli przebywa za granicą),

  • do rąk dowództwa jednostki wojskowej, jeśli odbywa ona służbę wojskową,

  • do rąk kapitana okrętu morskiego, jeśli jest się członkiem jego załogi,

  • w administracji  aresztu śledczego bądź zakładu karnego – jeśli podatnik posiada status osoby aresztowanej bądź odbywającej wyrok.

 

Niezależnie od wybranej przez nas sposobu jak wysłać PIT, należy zachować potwierdzenie przesłania deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego. W przypadku przesłania deklaracji przez internet (program PIT, interaktywny formularz), wiążącym dokumentem będzie tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które podobnie jak całą deklarację, należy przechowywać minimum przez 5 lat. W przypadku nadania pocztowego, należy pamiętać o zachowaniu potwierdzenia nadania – niezależnie od wariantu przesłania, obowiązującą podatnika datą jest dzień przesłania PIT, a nie termin jego faktycznego otrzymania przez fiskusa.

 

Jeśli zależy nam na jak najprostszej procedurze dotyczącej tego, jak wysłać PIT, powinniśmy rozważyć skorzystanie z programu PIT. Rozwiązanie to jest najmniej czasochłonne, bezpieczne oraz wygodne dla użytkownika. Z aplikacji tej co roku korzystają miliony Polaków – dołącz do zadowolonych podatników, korzystających z programu PIT 2019!

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT-38 bez formularza PIT-8C. Czy jest to możliwe w PIT 2019/2020?