Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Jak wypełnić PIT i nie zwariować? Jest tylko jeden...
pixabay.com
Podatnik.Info

Jak wypełnić PIT i nie zwariować? Jest tylko jeden sposób

Jeśli nie wiesz, jak wypełnić PIT, zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśni Ci on, w jaki sposób zrobić szybko, łatwo i bez zbędnych nerwów rozliczyć się z urzędem skarbowym. Lekturę polecamy szczególnie tym, którzy niechętnie podchodzą do wypełniania jakichkolwiek dokumentów i skrupulatnych obliczeń.

Należysz do tej grupy, ale mimo to nie chcesz wydawać pieniędzy na wsparcie księgowej? Żaden problem. Ten artykuł pomoże ci ograniczyć wysiłek do absolutnego minimum, a jednocześnie zagwarantuje całkowicie bezpieczne i prawidłowe rozliczenie. Oto nasze wskazówki krok po kroku, jak wypełnić PIT.


Krok 1. Sprawdź terminy

 • Do dnia 31 stycznia należy wypełnić:
 1. PIT-16A
 2. PIT-19A
 3. PIT-28
 • do dnia 28 lutego 2018:

PIT 40A

 • do dnia 30 kwietnia 2018:
 1. PIT-36
 2. PIT-36L
 3. PIT-37
 4. PIT-38
 5. PIT-39

Krok 2. Skompletuj dokumenty

Spisz dane, które będą Ci potrzebne:

 • PESEL lub NIP (NIP dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub są zarejestrowane jako podatnik podatku od towarów i usług albo płacą składki ubezpieczeniowe za pracownika)
 • imię i nazwisko podatnika oraz jego data urodzenia
 • kwota przychodu wykazana w formularzu PIT za poprzedni rok

Miej przy sobie wszystkie otrzymane w lutym PIT-y: PIT-11 lub PIT-8C (lub oba).

Jeśli chcesz wesprzeć jakąś organizację pożytku publicznego i przekazać jej 1% swojego podatku, będziesz potrzebował dodatkowo jej numeru KRS.

Krok 3. Znajdź wolne popołudnie…

…albo wieczór, lub poranek. PIT możesz wypełnić też nocą. Wystarczy, że skorzystasz z darmowego programu do rozliczenia online, który jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie musisz nigdzie jechać ani stać w kolejce. Wystarczy laptop i wygodna kanapa. Samo wypełnianie formularza powinno zająć Ci kilka minut, ale pamiętaj, że jest to jednak poważna deklaracja składana przed urzędem państwowym. By spełnić swój obywatelski  obowiązek starannie, warto mieć głowę wolną od stresu i pośpiechu.

Krok 4. Jak wypełnić PIT przez internet?

Przede wszystkim upewnij się, że Twój internet jest stabilny i na tyle szybki, by był w stanie pobrać program pit i wysłać wypełniony formularz.

Jak wypełnić PIT korzystając z programu? To banalnie proste – po prostu wpisuj odpowiednie dane, które przygotowałeś wcześniej, we wskazane w aplikacji miejsca. Nie musisz robić żadnych obliczeń. Pola, w których powinien znaleźć się wynik obliczeń, wypełnią się automatycznie – najtrudniejsze zrobi więc za Ciebie program.

Nie obawiaj się, że wypełniony plik zaginie w przestrzeni internetowej. Na koniec procedury, jeśli będzie pomyślna, otrzymasz UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To potwierdzenie złożenia deklaracji, które jest tak samo ważne, jak dowód nadania listu poleconego, albo urzędowa pieczęć zatwierdzająca złożenie PIT we właściwym urzędzie skarbowym.

Loading Comments