Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Jak wykonać rozliczenie PIT 2019 online? Ostatni dzień na...
FreeImages
Podatnik.Info

Jak wykonać rozliczenie PIT 2019 online? Ostatni dzień na rozliczenie PIT!

30 kwietnia jest ostatnim dniem na składanie większości deklaracji podatkowych w 2019 roku. Podatnicy, którzy jeszcze nie rozliczyli się z Urzędem Skarbowym, mają więc niewiele czasu na wypełnienie tego obowiązku. Mogą za to zrobić to na kilka sposobów. 

 

Podpowiadamy, jak sprawnie wykonać rozliczenie PIT online i którą z metod warto wybrać.

 

Dlaczego rozliczyć się online?

Powodów, dla których warto porzucić rozliczanie się w sposób tradycyjny na rzecz internetowego, jest co najmniej kilka. Każdy podatnik, który zwleka z wypełnieniem swojego zeznania podatkowego, powinien wybrać rozliczenie online. Jest o wiele szybsze: nie musimy drukować formularza, wypełniać go ręcznie ani samodzielnie wykonywać obliczeń. Wystarczy, że wybierzemy właściwy PIT - system wskaże, które pola uzupełnić, a także sam zajmie się obliczeniami. Nie potrwa to dłużej niż kilku minut.

 

Co więcej, wybierając rozliczenie PIT online, nie musimy też wysyłać deklaracji pocztą ani zawozić jej samodzielnie do naszego urzędu. Program umożliwia wygodne i bezpieczne przesłanie deklaracji przez internet. Dzięki temu już po chwili jest ona w wybranym przez nas urzędzie.

 

Również czas oczekiwania na zwrot podatku ulega skróceniu. Jeśli do tej pory rozliczaliśmy się standardowo, zwrot podatku mogliśmy otrzymać nawet 3 miesiące po złożeniu deklaracji. Kiedy rozliczamy się online, urząd ma obowiązek zwrócić nadpłacony podatek maksymalnie 45 dni po dostarczeniu zeznania podatkowego.

 

Rozliczenie PIT online: dostępne opcje

W jaki sposób możemy wykonać rozliczenie PIT online? Ministerstwo Finansów uznaje dwie metody, spośród których możemy wybierać.

 

Pierwszą z nich jest nowość - Twój e-PIT. Jest to usługa umożliwiająca rozliczenie się przez uprzednio uzupełnioną przez urzędników deklarację. W 2019 roku z tej możliwości mogą skorzystać jednak tylko podatnicy wypełniający PIT-37 oraz PIT-38. Niestety należy zwracać uwagę na ulgi i odliczenia podatkowe, które nie zawsze są uwzględniane. 

  

Wciąż możemy jednak wypełnić deklarację podatkową samodzielnie, wykorzystując do tego rozliczenie PIT online przez wybrany program. Aby z niego skorzystać, nie musimy rejestrować się ani uiszczać żadnej opłaty. Nie musimy również posiadać podpisu elektronicznego. Wystarczającą  weryfikacją będzie podanie przez nas danych autoryzacyjnych, czyli: imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL lub NIP oraz kwoty przychodu za rok poprzedzający ten, za który się aktualnie rozliczamy.

 

Niewątpliwą zaletą skorzystania z tego sposobu rozliczenia jest nieskomplikowany sposób wypełnienia PIT, a jednocześnie - pełna kontrola nad tym, co znajdzie się na naszym rozliczeniu. Z programu do PIT możemy skorzystać nawet ostatniego dnia rozliczeń - PIT trafi do Urzędu Skarbowego natychmiast po tym, gdy go prześlemy. My natomiast otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dla nas gwarancją poprawnie złożonej deklaracji.

Loading Comments