
Jak wpłacić urzędowi skarbowemu niedopłatę PIT za 2016 rok?
Niedopłatę podatku PIT należy wpłacić na konto właściwego dla naszego faktycznego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Podatnik może to zrobić osobiście w kasie fiskusa, a także za pomocą przelewu w placówce Poczty Polskiej lub ze swojego konta bankowego.
Zapłata niedopłaty jedynie z własnego konta bankowego
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, niedopłaty wobec fiskusa nie może uiścić za podatnika inna osoba. Oznacza to, że przelewu nie można dokonać z rachunku bankowego najbliższych – nawet męża, żony lub jednego z rodziców.
Jedyny wyjątek od tej reguły stanowi przypadek, gdy przelew zostanie dokonany ze wspólnego konta. Czyli w sytuacji, kiedy zarówno podatnik, jak i bliski członek jego rodziny są współwłaścicielami rachunku bankowego.
W rezultacie przelew dokonany na poczet uregulowania niedopłaty podatku z konta innej osoby nie zostanie uznany przez urząd skarbowy. Jeżeli więc bliska osoba chce pomóc podatnikowi w spłacie należności, najpierw powinna wpłacić pieniądze na jego osobisty rachunek, a on następnie dokonać wpłaty na rzecz fiskusa.
Niedopłata podatku w kasie urzędu skarbowego lub na Poczcie Polskiej
Płatności niedopłaty PIT można dokonać również w kasie właściwego dla naszego faktycznego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego bądź bezpośrednio w placówce Poczty Polskiej. Dane niezbędne do zrealizowania transakcji możemy znaleźć na stronie internetowej poszczególnego organu podatkowego.
Należy pamiętać, że zgodnie z ordynacja podatkową, terminem zapłaty podatku jest:
- przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, biurze usług płatniczych lub w instytucji płatniczej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta,
- w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego podatnika w instytucji płatniczej na podstawie polecenia przelewu.
Oprócz tego osoba dokonująca przelewu powinna podać w nim następujące dane identyfikacyjne:
- imię,
- nazwisko,
- adres,
- nr identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP),
- nazwę formularza podatkowego, z którego wynika podatek do zapłaty (np. PIT-37).