
Jak walczyć z korupcją w jednostkach administracji publicznej
- Sprawne zarządzanie instytucją, prewencja oraz promowanie dobrych praktyk to główne elementy zapobiegania działaniom korupcyjnym w jednostkach administracji publicznej - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas II Międzynarodowej konferencji antykorupcyjnej. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim 9 grudnia 2011 r.
Urzędy spełniają restrykcyjne wymogi
Wicepremier Pawlak przypomniał, że resort gospodarki jako jeden z pierwszych urzędów administracji wdrożył Zintegrowany System Zarządzania. - Obejmuje on System Zarządzania jakością zgodny z wymogami ISO 9001, przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym oraz zarządzania bezpieczeństwem informacji – wyjaśnił.
W opinii wicepremiera, wprowadzając tego typu rozwiązania w administracji, zwiększa się zaufanie obywateli do funkcjonowania urzędów. – Świadczy to również o ich rzetelność i bezstronność w codziennym działaniu oraz politycznej neutralności realizowanych zadań – dodał.
CBA chce prewencyjnie zapobiegać korupcji
Wiceszef rządu zaznaczył również, że jednym z największych problemów w walce z korupcją jest zmiana społecznego nastawienia do tego zjawiska. – Dlatego też ważne jest propagowanie dobrych praktyk w tym zakresie, szczególnie w przypadku funkcjonowania administracji państwowej – powiedział.
Organizatorem konferencji „Dobre praktyki w zakresie wspierania transparentności w sektorze publicznym i prywatnym – II Międzynarodowa konferencja antykorupcyjna” było Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Spotkanie odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji. Celem CBA jest nie tylko walka z korupcją, ale także z jej przyczynami. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest propagowanie właściwych postaw wśród obywateli.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki