Jak uniknąć zatorów płatniczych?
sxc.hu
creandi.pl

Jak uniknąć zatorów płatniczych?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zatory płatnicze polegają na kumulowaniu zadłużeń, które potem przechodzą na kolejnych, powiązanych ze sobą kontrahentów. Zaczyna się niepozornie – jakiś zleceniodawca lub nabywca nie płaci za towar bądź wykonaną usługę. Dla wykonawcy (lub sprzedawcy) może oznaczać to problemy z utrzymaniem płynności finansowej. W efekcie on sam nie będzie mógł terminowo (bądź wcale) regulować swoich własnych zobowiązań względem innych kontrahentów. Tym sposobem łańcuszek długów przenosi się na kolejne podmioty. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że przyczyny zatorów płatniczych niekoniecznie są winą umyślną kontrahenta, a mogą być spowodowane np. zdarzeniami losowymi, których nie sposób było przewidzieć.

Weryfikacja kontrahenta przed podpisaniem umowy

Zawinione czy nie, zatory przysparzają swoim „ofiarom” wielu problemów. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim, warto być „mądrym przed szkodą”. – Sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie interesów przedsiębiorstwa jest sprawdzenie wiarygodności potencjalnego kontrahenta jeszcze przed podpisaniem umowy czy przyjęciem zlecenia – mówi mecenas Helena Fic z Kancelarii Radców Prawnych Fic i Syryca. – W tym celu warto sprawdzić KRS danej firmy a także zweryfikować czy nie znajduje się ona w Krajowym Rejestrze Dłużników. Później należy zatroszczyć się o to aby umowa precyzyjnie regulowała kwestie rozliczeń między kontrahentami – radzi mec. Fic. Istotnym elementem jest także rzetelne prowadzenie dokumentacji – podpisanych umów, faktur, zamówień etc., dzięki temu będzie można łatwiej dochodzić swoich ewentualnych roszczeń. Należy także prowadzić regularny monitoring należności weryfikować czy zostały one uregulowane.

Sprzedaj dług swojego kontrahenta

Jeśli dłużnik unika płacenia, najpierw warto spróbować popularnych w windykacji metod egzekwowania należności. Najprostszą z nich jest wysłanie „przypomnienia” o niezapłaconej fakturze wraz z informacjami o konsekwencjach takiego stanu rzeczy np. karach umownych. Później w grę wchodzą wezwania do zapłaty czy w ostateczności droga sądowa. Nieco mniej angażującym rozwiązaniem jest wpisanie zalegającego z opłatami kontrahenta do Biura Informacji Gospodarczej, które przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców. Powinno to zmobilizować dłużnika do uregulowania kwestii finansowych. Inną metodą stosowaną przez niektóre firmy jest faktoring. Polega on na tym, że klient (czyli faktorant) sprzedaje swoje wierzytelności bankowi (faktorowi) a w zamian za to otrzymuje zaliczki na poczet nieopłaconych jeszcze faktur. Faktoring jest zazwyczaj ostatecznością i pozwala firmom złagodzić trudności spowodowane zatorem płatniczym.

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Faktoring nowoczesną formą finansowania przedsiębiorstw