Jak Unia marnotrawi pieniądze?
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Jak Unia marnotrawi pieniądze?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Unia Europejska niejednokrotnie była krytykowana za brak kontroli nad pieniędzmi, którymi rozporządza. Oskarżano ją o przydzielanie środków na „chybił trafił”, bez dokładnego sprawdzania, czy trafiają do najbardziej potrzebujących. Najwięcej zastrzeżeń co do zasadności przydzielonych środków mają Brytyjczycy. Niejednokrotnie wytykali Unii rozrzutność, wypominając m.in. przekazanie pieniędzy podatników na naukę tańca najuboższych Afrykańczyków. Kilka lat temu belgijski nauczyciel tańca rekrutował uczniów w pewnej miejscowości w Burkina Faso, w której połowa populacji żyje w skrajnej biedzie, a projekt nosił nazwę „Tańczę, więc jestem”. Takich absurdów jest niestety więcej.

Podróż za środki z UE

Ponad milion euro Unia przeznaczyła na szkolenia początkujących gwiazd telewizyjnych w Nepalu. Kobiety, które chciały zakwalifikować się do programu, musiały wykazać się umiejętnością śpiewu, tańca i… recytacji. Prawie 100 wybranych pań miało debiutować w specjalnie przygotowanym programie. Unia dofinansowała także budowę krokodylego zoo w Danii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że powstało ono w miasteczku liczącym niespełna 10 tys. mieszkańców. Niejednemu zakręci się łza w oku na wieść o tym, że unijne pieniądze poszły z dymem. Tak się stało w 2008 roku. Unia dofinansowała trwające dwa tygodnie warsztaty ceramiczne, podczas których powstała licząca cztery metry rzeźba. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że rzeźbę spalono. Równo 300 tys. euro przeznaczyli urzędnicy z regionu Kampania na swoją wycieczkę do Nowego Jorku, tłumacząc to chęcią wzięcia udziału w obchodach Dnia Kolumba. Wycieczka miała być realizacją projektu „Rozwój działalności za granicą”. Udział w wyjeździe wzięło ponad 100 osób w tym dzieci i żony urzędników. Wyjazd tym bardziej raził w oczy, że ówcześnie Kampania borykała się z problemem nadmiaru śmieci. Grant w wysokości 108 tys. euro przyznano Międzynarodowej Federacji Aktorów na odkrycie, dlaczego starszym aktorom przydziela się stereotypowe role. Fundusze miały pokryć badania przeprowadzane wśród aktorek, producentów filmowych i telewizyjnych w UE. Rekordzistami w pozyskiwaniu funduszy unijnych, idących na mało ważne cele są Bułgarzy i Rumuni. W 2007 roku Europejski Trybunał Obrachunkowy ogłosił, że ponad połowa środków, jakie UE wydała na projekty w Bułgarii i Rumunii, nie została należycie wykorzystana. Wykazano m.in., że milion euro przeznaczono na powstanie wirtualnego centrum azylowego, 2 mln euro wydano na most, który nigdy nie został połączony z drogą, a 200 tys. euro na zakup policyjnych łodzi, które nie są w ogóle użytkowane.

Pieniądze bez kontroli

Brak dostatecznej kontroli wzmaga także ilość wyłudzeń. Unijne pieniądze kuszą zwłaszcza osoby mające do nich bezpośredni dostęp i znających dokładnie mechanizmy ich przyznawania. To utrudnia wykrywanie tego typu przestępstw. Nic dziwnego, że powstaje coraz więcej podkomisji pilnujących unijne pieniądze. Prawdziwą smykałkę do wyłudzania unijnych środków mają Włosi. Tam powstały zorganizowane grupy przestępcze trudniące się tego typu procederem. Podać wypada chociażby jeden przykład. Włoskie związki zawodowe kradły pieniądze bezrobotnym, niepełnosprawnym i nauczycielom, finansując sobie z nich drogie wycieczki i samochody. W latach 2000-2006 związki zawodowe z Abruzzo pobierały unijne dofinansowania rzekomo na organizację szkoleń. Okazało się, że zamiast tego, pieniądze przeznaczały na swoje prywatne potrzeby. Najprawdopodobniej sfinansowano z nich także kampanie polityczne na szczeblu lokalnym. Takich przykładów jest więcej. Unijne jednostki zajmujące się pilnowaniem środków, mają pełne ręce roboty. Wielu specjalistów uważa jednak, że kontrole są zbyt powierzchowne, a pomoc z UE nadal nie trafia do tych, którzy najbardziej jej potrzebują.


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Lepszy nadzór nad środkami z UE