Jak rozwiązać problem emerytur mundurowych?
http://sxc.hu/

Jak rozwiązać problem emerytur mundurowych?

Trwają prace nad projektem reformy emerytur służb mundurowych. Najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby włączenie pracowników tych służb do powszechnego systemu emerytalnego i objęcie ich regulacjami dotyczącymi emerytur pomostowych, które przysługują osobom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pracownik mundurówki dostanie cztery razy większą emeryturę niż osoba objęta zasadami powszechnego systemu

- Wysokość ich emerytury powinna zależeć od wielkości wynagrodzeń w czasie całej aktywności zawodowej oraz od oczekiwanego dalszego trwania życia w momencie przejścia na emeryturę. Proponowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sposób wyznaczania wysokości emerytur mundurowych jest głęboko niesprawiedliwy. Przy porównywalnych zarobkach w czasie całego życia zawodowego pracownik służby mundurowej otrzyma w okresie emerytury cztery razy więcej niż osoba z systemu zwanego powszechnym. Emerytura będzie dwa razy wyższa i dwa razy dłużej pobierana. A za ten przywilej dla wybranych zapłacą pozostali pracownicy - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz, z PKPP Lewiatan.

Należy ograniczyć niektóre przywileje pracowników służb mundurowych

Jeżeli brak jest politycznej determinacji na włączenie pracowników służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego, to powinniśmy przynajmniej:
- zgodnie z projektem ustawy wydłużyć okres służby niezbędnej do uzyskania emerytury mundurowej do 25 lat,
- wprowadzić minimalny wiek uprawniający do pobierania emerytury na poziomie o 5 lat niższym od powszechnego wieku emerytalnego,
- uzależnić wysokość emerytury od średniego wynagrodzenia w okresie całej służby (a nie od wynagrodzenia z trzech wybranych lat),
- uzależnić wysokość emerytury od oczekiwanego dalszego trwania życia w momencie przejścia na emeryturę.

Trzeba przyspieszyć tempo reform

Zmiany powinny stopniowo obejmować również osoby już obecnie pracujące w służbach mundurowych. Nie mogą one zaskakiwać zainteresowanych, ale nie można czekać na znaczące rezultaty 30 lat. Staż pracy niezbędny do uzyskania emerytury mundurowej powinien być wydłużany co rok o 1 rok.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Prezydent podpisał ustawę emerytalną