Jak rozwiązać problem emerytur mundurowych?
http://sxc.hu/

Jak rozwiązać problem emerytur mundurowych?

Trwają prace nad projektem reformy emerytur służb mundurowych. Najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby włączenie pracowników tych służb do powszechnego systemu emerytalnego i objęcie ich regulacjami dotyczącymi emerytur pomostowych, które przysługują osobom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Pracownik mundurówki dostanie cztery razy większą emeryturę niż osoba objęta zasadami powszechnego systemu

- Wysokość ich emerytury powinna zależeć od wielkości wynagrodzeń w czasie całej aktywności zawodowej oraz od oczekiwanego dalszego trwania życia w momencie przejścia na emeryturę. Proponowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sposób wyznaczania wysokości emerytur mundurowych jest głęboko niesprawiedliwy. Przy porównywalnych zarobkach w czasie całego życia zawodowego pracownik służby mundurowej otrzyma w okresie emerytury cztery razy więcej niż osoba z systemu zwanego powszechnym. Emerytura będzie dwa razy wyższa i dwa razy dłużej pobierana. A za ten przywilej dla wybranych zapłacą pozostali pracownicy - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz, z PKPP Lewiatan.

Należy ograniczyć niektóre przywileje pracowników służb mundurowych

Jeżeli brak jest politycznej determinacji na włączenie pracowników służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego, to powinniśmy przynajmniej:
- zgodnie z projektem ustawy wydłużyć okres służby niezbędnej do uzyskania emerytury mundurowej do 25 lat,
- wprowadzić minimalny wiek uprawniający do pobierania emerytury na poziomie o 5 lat niższym od powszechnego wieku emerytalnego,
- uzależnić wysokość emerytury od średniego wynagrodzenia w okresie całej służby (a nie od wynagrodzenia z trzech wybranych lat),
- uzależnić wysokość emerytury od oczekiwanego dalszego trwania życia w momencie przejścia na emeryturę.

Trzeba przyspieszyć tempo reform

Zmiany powinny stopniowo obejmować również osoby już obecnie pracujące w służbach mundurowych. Nie mogą one zaskakiwać zainteresowanych, ale nie można czekać na znaczące rezultaty 30 lat. Staż pracy niezbędny do uzyskania emerytury mundurowej powinien być wydłużany co rok o 1 rok.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także