Jak rozliczyć się z małżonkiem w 2018 za 2017?
pxhere.com
Redakcja

Jak rozliczyć się z małżonkiem w 2018 za 2017?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dlaczego warto rozliczać się wspólnie? 

Oprócz zmniejszenia liczby formalności, wspólne rozliczenie niesie z sobą możliwość odprowadzenia niższego podatku, niż miałoby to miejsce w przypadku rozliczania się osobno. Jest on naliczany w podwójnej wysokości od połowy sumy dochodów małżeństwa. Szczególnie korzystne jest to dla osób, które zarabiają na tyle dużo, że ich przychody mogłyby spowodować wejście na wyższą skalę podatkową – 32%.

Obecnie obowiązująca kwota wolne od podatku zakładają, że podatnicy, którzy w 2017 roku uzyskali dochód poniżej 85 528 zł, płacą 18% podatku (pomniejszonego o kwotę 556,02 zł). Osoby, które uzyskały dochód powyżej tej kwoty, zapłacą 15 395,04 zł i 32% od kwoty powyżej 85 528 zł.

Jeśli jeden z małżonków uzyskał dochód wyższy niż 85 528 zł, a drugi zarobił mniej, niż wynosi kwota wolna podatku lub nie uzyskał żadnych dochodów, cały dochód zostanie opodatkowany według stawki 18%. Przed rozliczeniem zeznania warto więc sprawdzić, która z opcji opodatkowania będzie najkorzystniejsza.

Kto może rozliczyć się z małżonkiem w 2018 roku?

Aby rozliczyć się jako małżeństwo, należy spełnić kilka warunków:

- Pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy – nie pozwala to więc na wspólne rozliczenie osobom, które wstąpiły w związek małżeński w 2017 roku, ani tym, które się w jego trakcie rozwiodły. Separacja nie stanowi jednak przeszkody do wspólnego rozliczenia.

- Posiadać wspólność majątkową przez cały rok podatkowy – osoby, które zdecydowały się na rozdzielność majątkową, nie mogą skorzystać z rozliczenia jako małżonkowie.

- Korzystać z określonych form opodatkowania – wspólne rozliczenie dotyczy osób opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej oraz prowadzących działalność rolniczą i rozliczających najem. Osoby, które rozliczają się kartą podatkową, ryczałtem, podatkiem liniowym lub tonażowym, nie mają takiej możliwości. Jeśli któryś z małżonków uzyskuje przychody z kilku źródeł, będzie mógł rozliczyć się wspólnie tylko z tych, które opodatkowane są na zasadach ogólnych. 

Formalności – wspólne rozliczenie w 2018 roku

Żeby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, nie trzeba przesyłać do Urzędu Skarbowego dodatkowych oświadczeń. Wystarczy złożyć deklarację PIT w terminie, zaznaczając na niej opcję wspólnego rozliczenia i podając dane obu małżonków. W tym roku czas na złożenie zeznania podatkowego mija 30 kwietnia. Osoby, które spóźnią się z wysyłką deklaracji, nie będą miały prawa do rozliczenia razem z małżonkiem. Nie zmieni tego faktu również złożenie deklaracji korygującej po 30 kwietnia. Jeśli jednak korekta zostanie złożona w terminie, zmiana sposobu rozliczenia będzie możliwa.

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nietypowa zaleta małżeństwa. Oszczędź rozliczając się wspólnie