Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem w 2017 roku?
Matt Clare/http://skroc.pl/9507f/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/93571
Podatnik.info

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem w 2017 roku?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Aktualny wpis ->>> Rozlicznie z małożonkiem za 2017   

  

Złóż PIT w terminie!


Podatnicy muszą pamiętać, że wspólnie rozliczenie z małżonkiem jest możliwe tylko wtedy, kiedy PIT za 2016 rok zostanie złożony w wymaganym przez urząd skarbowy terminie. W 2017 roku deklaracja podatkowa powinna wpłynąć do fiskusa do 1 maja, ponieważ w przyszłym roku 30 kwietnia wypada w niedzielę.


Jeżeli zeznanie trafi do skarbówki później, mąż i żona tracą prawo do preferencji. Dodatkowo pomiędzy małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa. W przypadku, gdy np. podpisali przed zawarciem związku intercyzę, to również nie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia.


Małżeństwo przez cały rok


Aby w PIT składanym w 2017 roku małżonkowie mogli rozliczyć się wspólnie, muszą przez cały 2016 rok pozostawać w związku małżeńskim. Oznacza to, że jeżeli wzięli ślub w trakcie ubiegłego roku, to preferencja im nie przysługuje.
Ponadto ważne są 2 wyjątkowe przypadki, kiedy małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie. Stanie się tak, gdy:

  • związek małżeński zawarliśmy przed rozpoczęciem 2016 roku, a nasz małżonek zmarł w trakcie ubiegłego roku,
  • pozostawaliśmy w związku małżeńskim przez cały 2016 rok, a nasz małżonek zmarł w 2017 roku jeszcze przed złożeniem PIT-u.


Wspólnie rozliczenie w PIT-36 lub PIZT-37


Wspólnie rozliczenie przysługuje małżonkom, którzy w 2016 roku uzyskali dochody objęte skalą podatkową (stawki 18 i 32 proc.) – np. z umowy o pracę, umowy zlecenie umowy o dzieło czy działalności gospodarczej. W takim przypadku mąż i żona muszą wypełnić deklarację PIT-36 lub PIT-37.


Z preferencji można także skorzystać w przypadku, kiedy jeden z małżonków nie osiągnął w 2016 roku żadnych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, bądź wysokość jego zarobków nie powoduje obowiązku zapłaty podatku.


Wypełnij PIT za 2016 rok w 5 minut!


Małżonkowie w prosty sposób mogą rozliczyć się z fiskusem za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja za pośrednictwem portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.


Aby skorzystać z preferencji, wystarczy w pierwszym kroku rozliczenia za pomocą programu PIT Pro 2016/2017, zaznaczyć odpowiednią opcję. Tak, jak na poniższym zdjęciu:
Intuicyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także na podstawie odpowiedzi udzielanych przez użytkownika – wybrać odpowiedna deklarację podatkową. Ponadto program PIT pro 2016/2017 zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w rozliczeniu za 2016 rok. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:
 

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć ryczałt w PIT-28, gdy wynajmowane mieszkanie jest współwłasnością małżonków?