Jak rozliczyć przychody z umowy o dzieło w PIT 2019?
freeimages
Podatnik.Info

Jak rozliczyć przychody z umowy o dzieło w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W jaki sposób należy poprawnie rozliczyć przychody uzyskane w oparciu o umowę o dzieło?

 

Czym jest umowa o dzieło? Podatek i rodzaj zobowiązania

Zgodnie z obowiązującym prawem, umowa o dzieło jest zakwalifikowana jako umowa cywilnoprawna, zdefiniowana w przepisach Kodeksu Cywilnego. Zlecający dzieło zawiera ją z osobą fizyczną, za którą jest zobowiązany opłacić zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Umowa ta określa również zakres obowiązków wykonującego dzieło, które miałyby zaowocować umówionym rezultatem materialnym bądź niematerialnym.

 

Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne leży wyłącznie w gestii osoby przyjmującej zlecenie – powyższe składki może ona opłacać samodzielnie. Obowiązkowe zaliczki na podatek dochody są pobierane w oparciu o opodatkowanie na zasadach ogólnych, tj. w wysokości 18% (bądź 32%, o ile roczne dochody przekroczą ustawowo określony pułap).

 

Umowa o dzieło – podatek i jego rozliczenie

Jeśli wartość zawartej umowy o dzieło nie przekracza kwoty 200 zł, nie wymaga ona uwzględnienia w deklaracji podatkowej, a wykonujący dzieło nie dostanie PIT-11. 18% podatku od kwoty zamówienia odprowadza zamawiający. W przypadku wynagrodzenia za dzieło, wynoszącego więcej niż 200 zł, osoba zlecająca dzieło musi uiścić zaliczkę w wysokości 18% przewidzianego dochodu. Jest ona wówczas zobowiązana do wystawienia PIT-11 i dostarczenia go zarówno do wykonującego dzieło, jak i do odpowiedniego urzędu skarbowego. Osoba odpowiedzialna za dzieło musi uwzględnić osiągane dochody w składanej deklaracji PIT.

 

Umowa o dzieło – podatek a deklaracja PIT 2019

Jeśli osoba realizująca dzieło posiada wyłącznie jeden rodzaj źródeł dochodu, coroczne rozliczenie powinno zostać przeprowadzone za pomocą formularza PIT-37, a osiągnięte dochody zakwalifikowane jako „przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście”. Jeśli wykonujący dzieło czerpie również wynagrodzenie z umowy o pracę, otrzymane kwoty należy uwzględnić w oddzielnych rubrykach deklaracji.

 

Uzupełniając deklarację PIT 2019, należy pamiętać o szczególnej kwestii, którą charakteryzuje się umowa o dzieło. Podatek od ustalonej kwoty jest zależny od rodzaju wykonywanego zawodu. Od tego, czy znajduje się on na liście profesji uprawnionych do uwzględnienia preferencyjnych kosztów autorskich, uzależniona jest możliwość skorzystania z bardziej opłacalnej stawki kosztów uzyskania przychodu (50% lub 20%). 

 

Osoby, które pracują w oparciu o umowy o dzieło, bez trudu rozliczą zeznanie podatkowe przy pomocy programu PIT PRO 2018/2019. Narzędzie to ułatwi błyskawiczne wyliczenie należności podatkowej na obowiązującym podatnika formularzu, jak również pozwoli na dodanie odpowiednich załączników przy pomocy jednego kliknięcia. Z możliwości programu PIT skorzystano już ponad 13 mln razy – sprawdź, dlaczego!

 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT-38 bez formularza PIT-8C. Czy jest to możliwe w PIT 2019/2020?