Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Jak rozliczyć PIT za 2015 rok przez internet – krok po...
bradhoc/http://skroc.pl/3b44a/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/8ce73
Podatnik.info

Jak rozliczyć PIT za 2015 rok przez internet – krok po kroku

1 stycznia 2016 roku rozpocznie się nie tylko nowy rok kalendarzowy, ale także kolejny okres rozliczeniowy dla podatników. Większość z nich do 30 kwietnia musi złożyć w urzędzie skarbowym PIT za 2015 rok. Jak wypełnić deklarację podatkową przez internet?

Niezbędne dane do wypełnienia PIT-u online


Podatnicy chcący rozliczyć PIT za 2015 rok drogą elektroniczną muszą przygotować następujące dane:

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu wykazaną w PIT za 2014 rok.


Na podstawie powyższych informacji Ministerstwo Finansów identyfikuje tożsamość podatnika rozliczającego PIT za pośrednictwem internetu. Dzięki temu nie tylko nikt nie może się pod niego podszyć, ale także osoba składająca deklarację podatkową drogą elektroniczną nie musi jej podpisywać.


Jakie są terminy rozliczenia się z fiskusem?


Większość podatników PIT za 2015 rok musi złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2016 roku. Przede wszystkim pracownicy etatowi (zatrudnieni na umowę o pracę) oraz osoby wykonujące zawodowe obowiązki w ramach umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie oraz umowa o dzieło).


Ponadto w tym terminie deklarację podatkową muszą także złożyć przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową oraz podatkiem liniowym o stawce 19 proc. Do 30 kwietnia muszą się rozliczyć również podatnicy uzyskujący dochody z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaży akcji na giełdzie) oraz osoby, które sprzedały w ubiegłym roku nieruchomość nabytą po 2009 roku.


Z kolei do 31 stycznia 2016 roku PIT muszą złożyć podatnicy, którzy w formie ryczałtu prowadzą działalność gospodarczą czy czerpią korzyści z najmu.


Czy e-PIT dotarł do urzędu skarbowego?


Podatnicy wypełniający zeznanie roczne muszą pamiętać, że jedynym dokumentem potwierdzającym dotarcie do urzędu skarbowego PIT-u drogą elektroniczną jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Aby być pewnym, że na pewno je otrzymaliśmy, można wypełnić deklarację podatkową np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 dostępnego na portalu podatkowym Podatnik.info. Użytkownik może pobrać i zainstalować aplikację na dysku swojego komputera lub wypełnić PIT online.


Intuicyjne menu oraz przyjazny kreator programu PIT Pro 2015/2016 ułatwią podatnikowi przebrnięcie przez kolejne etapy rozliczenia rocznego. Gdy użytkownik wypełni i wyśle swój PIT do urzędu skarbowego, system poprosi go o sprawdzenie jego statusu w specjalnie do tego celu przygotowanym Centrum Podatnika. Aby to zrobić, wystarczy:
 

  • zalogować się na swoje konto w Moje Centrum Podatnika na Podatnik.info,
  • wybrać zakładkę Moje PITy/zapisane druki PIT.


Warto pamiętać, że UPO wraz z zeznaniem PIT należy przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, którego dotyczy wysłana za pośrednictwem internetu deklaracja podatkowa. W wygodny sposób można je trzymać w dostosowanym do tego celu Centrum Podatnika na portalu podatkowym Podatnik.info. Zapewnia ono dostęp do deklaracji podatkowych oraz potwierdzenia ich złożenia 24 godziny na dobę w dowolnej chwili z każdego miejsca na świecie.Podatnik.info

Loading Comments